Pokaz filmu o Janie Pawle II dla Benedykta XVI

Pokaz filmu o Janie Pawle II dla Benedykta XVI
Kadr z filmu "Jan Paweł II. Szukałem Was..."
PAP / drr

"Wielkim apostołem Chrystusa" nazwał Benedykt XVI polskiego papieża po obejrzeniu filmu dokumentalnego "Jan Paweł II. Szukałem Was..." w reżyserii Jarosława Szmidta. Projekcja filmu odbyła się w sobotę wieczorem w Sali Konsystorza w Pałacu Apostolskim.

Na pokaz filmu przybyło około 100 osób, wśród nich kardynałowie, najbliższy współpracownik premiera Włoch Silvio Berlusconiego - szef Urzędu Rady Ministrów Gianni Letta, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka, twórcy i producenci filmu, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II ks. Sławomir Oder oraz dziennikarze.

W krótkim przemówieniu po pokazie Benedykt XVI wyraził zadowolenie, że mógł zobaczyć ten film w Watykanie, i zapewnił o swym uznaniu dla dzieła oraz jego wysokiego poziomu. Podkreślił następnie: dokument stanowi "ważny wkład, zaoferowany publiczności z okazji zbliżającej się beatyfikacji mego umiłowanego poprzednika".

- Wiele jest dzieł audiowizualnych, których celem jest przedstawienie postaci Jana Pawła II, wśród nich rozmaite filmy dokumentalne, wyprodukowane przez stacje telewizyjne. Ten film wyróżniają w tej perspektywie różne elementy, na przykład wywiady z bliskimi współpracownikami, świadectwa wybitnych osobistości, bogactwo dokumentacji. Wszystko to ma na celu wierne ukazanie zarówno osobowości papieża, jak i jego niezmordowanych działań na przestrzeni długiego pontyfikatu - mówił Benedykt XVI.

- Chciałbym uwypuklić dwie kluczowe cechy jego życia i jego posługi: modlitwę i zapał misyjny. Jan Paweł II był człowiekiem wielkiej kontemplacji i wielkim Apostołem Chrystusa. Bóg wybrał go na Stolicę Piotrową i zachował go na długo, by wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie. Swym przykładem poprowadził nas wszystkich w tej pielgrzymce. Teraz towarzyszy nam z nieba. Niech ten film pomoże nam zachować świetlane świadectwo Jana Pawła II - powiedział papież.

Film nakręcono z wielkim rozmachem w ostatnich latach - na czterech kontynentach, w 12 krajach - z myślą o beatyfikacji Jana Pawła II. Jest to największe przedsięwzięcie w historii polskiego dokumentu.

Autorem scenariusza jest Mariusz Wituski, współscenarzystą i reżyserem - Jarosław Szmidt. Specjalną rolę przewodnika-narratora pełni w nim dziennikarz TVP Krzysztof Ziemiec, z którym widz zwiedza Watykan i Rzym oraz podróżuje po świecie w wielkiej retrospekcji zagranicznych papieskich pielgrzymek. Muzykę napisał Michał Lorenz.

W filmie jest wiele wzruszających scen i zabawnych anegdot o Janie Pawle II oraz bardzo osobistych wspomnień. Zawarto w nim wypowiedzi około 25 osób, między innymi Lecha Wałęsy, Placido Domingo, rabina Meira Laua, byłego nieżyjącego już prezydenta Włoch Francesco Cossigi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pokaz filmu o Janie Pawle II dla Benedykta XVI
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.