Pół tysiąca osób kibicowało ... z bł. Karoliną

Pół tysiąca osób kibicowało ... z bł. Karoliną
(fot. Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie / www.pz.lap.pl)
KAI / wm

Ponad pół tysiąca osób z całej Polski kibicowało w Zabawie podczas inauguracji Euro 2012. Mecz otwarcia Polska - Grecja oglądano na dużym ekranie obok sanktuarium bł. Karoliny. Były okrzyki, brawa i emocje. Tak zaczęły się obchody 25. rocznicy beatyfikacji Karoliny Kózkówny i wizyty Jana Pawła II w Tarnowie.

Do sanktuarium dziewicy i męczennicy przyjechała młodzież z całej Polski m.in. ze Szczecina, Łodzi, Poznania, Opola, Zielonej Góry i z całej diecezji tarnowskiej. To głównie młodzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Czystych Serc, którym patronuje bł. Karolina.

DEON.PL POLECA

Główne obchody rocznicy odbędą się w niedzielę 10 czerwca w Tarnowie. Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza zostanie odprawiona o godz. 10.30 w kościele bł. Karoliny - czyli w miejscu beatyfikacji dziewicy i męczennicy.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w małopolskiej wsi, w oddalonej o 20 kilometrów na północny zachód od Tarnowa - Wał-Rudzie. 13-osobowa rodzina bł. Karoliny nie należała do zamożnych, jednak ciężka oraz systematyczna praca dzieci i rodziców nie pozwoliła Kózkom na cierpienie głodu. Cechą charakterystyczną Karoliny oraz jej całej rodziny była głęboka pobożność. Wszyscy jej członkowie byli ludźmi religijnymi, przemierzając po kilka kilometrów dziennie do pobliskiego kościoła w Radłowie, a od roku 1912 w Zabawie. M.in. z tych powodów dom rodzinny Kózków potocznie był nazywany Betlejemką.

Karolina wraz z wujem Franciszkiem Borzęckim prowadziła bibliotekę, a w swym domu rodzinnym organizowała spotkania z młodzieżą zwane potocznie "katechezami pod gruszą". Proboszcz parafii w Zabawie - ks. Władysław Mendrala określał Ją mianem swojej "prawej ręki" w prowadzonych inicjatywach.

W 1914 r. wybuchła I Wojna Światowa. Jeszcze tego samego roku, w listopadzie wojska rosyjskie zajęły Wał - Rudę. 18 listopada 1914 r. żołnierz rosyjski przemocą uprowadził Karolinę z domu. Wyrwała się oprawcy i próbowała uciec. Jednak na skutek zadanych ran poniosła śmierć.

W całej miejscowości oraz jej okolicach powszechnie panowało przekonanie o tym, że Karolina zmarła jako osoba święta. Pierwszym tego wyrazem był udział około 3 tys. osób w pogrzebie, podczas gdy cała wieś Wał-Ruda wraz z okolicznymi miejscowościami liczyły kilkaset mieszkańców. Wkrótce rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny. Dopiero po kilkudziesięciu latach, 10 czerwca 1987 r., papież - Polak - Jan Paweł II ogłosił Karolinę Kózkównę błogosławioną.

Od 1987 r. kult błogosławionej dynamicznie się rozwijał. Karolina Kózka jest patronką Ruchu Czystych Serc, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Szkolnych Kół Caritas oraz patronką diecezji rzeszowskiej. Błogosławiona patronuje nie tylko wspólnotom młodzieżowym, ale dzięki przykładowi swojego życia również rolnikom i ludowcom. Od ogłoszenia Karoliny Kózkówny błogosławioną, na jej temat powstają wiersze, pieśni, obrazy, prace naukowe itp. W ostatnich latach przeprowadzonych zostało wiele inicjatyw, których celem jest krzewienie kultu błogosławionej, są to: ogólnopolska peregrynacja relikwii bł. Karoliny, pierścień czystości (na zdjęciu), kaplica męczenników, Różaniec Karoliny, Pomnik Ofiar Wypadków Komunikacyjnych, czy Miasteczko Modlitewne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pół tysiąca osób kibicowało ... z bł. Karoliną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.