Polacy chcą raportu Kościoła o pedofilii i domagają się pełnej jawności

Polacy chcą raportu Kościoła o pedofilii i domagają się pełnej jawności
(fot. episkopat.pl)
"Rzeczpospolita" / kk

"Ponad połowa badanych chce, by Kościół opracował raport o nadużyciach" - pisze Tomasz Krzyżak z "Rzeczpospolitej".

W ubiegłym tygodniu biskup płocki Piotr Libera oraz biskup polowy Józef Guzdek udzielili publicznej informacji o skali zjawiska molestowania seksualnego w zarządzanych przez nich ordynariatach. "Rzeczpospolita" informuje, że podobne zamiary ma jeszcze kilku innych hierarchów, ale nie ma jednolitego stanowiska całego Episkopatu Polski.

DEON.PL POLECACo o tym sądzą Polacy? Dziennik zlecił IBRiS przeprowadzenie badań dotyczących opinii na temat ewentualnego raportu dotyczącego skali skandalu pedofilskiego w Kościele katolickim w Polsce. Niewielka większość Polaków ocenia ten pomysł jako dobry (51%), ale tylko 13% uważa go za zły. Aż 73% badanych twierdzi, że rozwiązanie problemu pedofilii powinno mieć miejsce z pełną jawnością na każdym etapie, a tylko 10% uważa, że nie powinno się mu dawać rozgłosu.

Bp Guzdek: należy otoczyć troską i pomocą ofiary nadużyć >>

Doniesienia na temat skandali pedofilskich mówiły o zagranicznych episkopatach, ale respondenci są przekonani o tym, że dotyczą one także polskich księży. Tak uważa 81% badanych, a jedynie 13% twierdzi, że w Polsce takie skandale nie mają miejsca.

Jedna z polskich diecezji jako pierwsza ujawnia dane nt. pedofilii i wykorzystywania seksualnego wśród jej duchowieństwa >>

- Widać wyraźnie, że wśród ludzi jest oczekiwanie większej transparentności działania - komentuje ks. Piotr Studnicki z krakowskiego Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum. Ks. Studnicki twierdzi, że "w społeczeństwie jest duży deficyt informacji" i dlatego decyzje biskupów Libery i Guzdka są bardzo dobrze odbierane. - Ludzie mają większą pewność tego, że nic nie jest zamiatane pod dywan - tłumaczy.

Bp Libera ostro o pedofilii wśród duchownych. "Skala krzywd, jakie te dzieci doznały, jest wielka" >>

Ciekawą zmienną badań jest przekonanie Polaków o skali zjawiska w środowisku duchownych. 41% udzieliło odpowiedzi, że wśród księży przypadki pedofilii są częstsze niż w innych grupach, ale 49% jest przeciwnego zdania. O tym, że pedofilów wśród księży jest więcej niż w całym społeczeństwie są przekonani głównie wierzący-niepraktykujący (53%), a także niewierzący (43%). Wśród czynnie uczestniczących w praktykach religijnych katolików tylko 39% podziela to zdanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bernard Brien, Charles Wright

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – współczesny prorok i męczennik niepodległości

Czy przesłanie ks. Jerzego Popiełuszki wciąż jest aktualne? Bez względu na granice czasu i państw? Czy polski kapłan potrafi poruszyć też duszę laickiej Francji?

Kapelan Solidarności...

Skomentuj artykuł

Polacy chcą raportu Kościoła o pedofilii i domagają się pełnej jawności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.