Polacy modlą się za przyczyną Jana Pawła II

Polacy modlą się za przyczyną Jana Pawła II
KAI / psd

Blisko 66 proc. polskich katolików, wierzących i praktykujących, modli się za przyczyną Jana Pawła II, większość też z pontyfikatu Jana Pawła II najmocniej zapamiętała słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, Tej ziemi!” i pierwsze ukazanie się Jana Pawła II na balkonie Bazyliki Watykańskiej – tak wynika z badania, które na zlecenie „Niedzieli” przeprowadził Instytut Statystyki Kościoła. Wyniki sondażu „Niedziela” publikuje w najnowszym 21 numerze, z datą 23 maja 2010 r.

54 badanych przywoływało słowa: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali”. Słowa te Jan Paweł II wypowiedział na Jasnej Górze 18 czerwca 1983 r. Natomiast słowa „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi” z homilii wypowiedzianej na Mszy św. inaugurującej Pontyfikat 22 października 1978 r. ma w pamięci 34 respondentów.

Natomiast, gdy chodzi o „sceny, wydarzenia, moment z życia Jana Pawła II” – nie ma takiego obrazu, który wybijałby się zdecydowanie na czoło we wspomnieniach polskich katolików wierzących i praktykujących. Najczęściej – 30 razy – wskazywano na pierwsze pojawienie się papieża Wojtyły na balkonie Bazyliki Watykańskiej. Niewiele mniej – 28 razy – wspomniano sceny z chwil umierania i pogrzebu Jana Pawła II, wśród nich kilka razy pojawił się znany z telewizji obraz zamykania złożonej na trumnie księgi przez podmuch wiatru.

Wśród badanych przez socjologów z ISKK 24 razy wspomniano scenę z 27 marca 2005 r., kiedy to Jan Paweł II – mimo prób – nie mógł wydobyć głosu i świadom swej bezsilności, uderzał ręką w poręcz fotela. Natomiast obraz Jana Pawła II przytulającego krzyż, w czasie gdy w Wielki Piątek w Koloseum trwała Droga Krzyżowa polscy katolicy przywołali 19 razy.

Wśród innych scen z życia Papieża 27 razy wspomniano zamach, łącznie z wizytą w więzieniu i przebaczeniem Alemu Agcy, a 22 razy za najbardziej znaczący moment respondenci uznali całowanie przez Jana Pawła II ziemi podczas jego zagranicznych pielgrzymek.

„Z odpowiedzi badanych wynika, że obrazy z ostatnich dni ziemskiego życia Jana Pawła II wryły się najgłębiej w pamięć jego rodaków” – komentuje ks. Paweł Rozpiątkowski.

Z badań przeprowadzonych przez ISKK wynika również, że 65,8 proc. respondentów modli się za przyczyną Jana Pawła II, 34 proc. nie czyni. Z sondażu wynika również, że częściej modlą się kobiety niż mężczyźni, zaś im mniejsza miejscowość, tym odsetek modlących się za przyczyną Jana Pawła II rośnie.

ISKK na zlecenie „Niedzieli” zapytał również badanych o to, w ilu pielgrzymkach Jana Pawła II do Polski uczestniczyli osobiście. Wyniki badania potwierdzają, że w żadnej z nich nie uczestniczyło 11,7 proc. respondentów. W jednej brał udział co piąty respondent (19,9 proc). Najwięcej osób – 21,4 proc. – dwa razy spotkało się z Janem Pawłem II w naszym kraju. W trzech pielgrzymkach uczestniczyło 17,7 proc. W czterech i pięciu brało udział odpowiednio 9,2 i 9 proc. uczestników sondażu. Rekordziści uczestniczyli w ośmiu pielgrzymkach papieskich, ale było ich niewielu – tylko 1,5 proc. W siedmiu brało udział 4,1, a w sześciu – 5,6 proc. badanych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polacy modlą się za przyczyną Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.