Z czego Polacy są najbardziej dumni?

Z czego Polacy są najbardziej dumni?
(fot. Pawel Kabanski/flickr.com)
PAP / zylka

Na liście wydarzeń historycznych, z których Polacy mogą być dumni, bitwa pod Grunwaldem zajmuje wyższe miejsce niż Powstanie Warszawskie - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Polacy są najbardziej dumni z wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Jedno z pytań w sondażu dotyczyło "wydarzeń, z których - zdaniem badanych - Polacy mogą być dumni". Odpowiedzi porównano z wynikami badania z 1987 r. (7 listopada-28 grudnia 1987 r., badanie "Historia i teraźniejszość", grupa ankietowanych: 1374 osoby).

W 1987 r. na pierwszym miejscu ankietowani umieścili bitwę pod Grunwaldem (33 proc.), na drugim - Powstanie Warszawskie - 15 proc., na trzecim - walkę i postawę narodu w czasie II wojny światowej.

W czerwcu tego roku, gdy ankietowani Polacy odpowiadali na to samo pytanie, zwycięstwo grunwaldzkie znalazło się już na piątym miejscu - wymieniał ją co 10. ankietowany.

DEON.PL POLECA

Najwięcej Polaków za wydarzenie będące dla naszego narodu powodem do dumy uznało wybór Karola Wojtyły na papieża (33 proc.). Na drugim miejscu ankietowani umieścili upadek komunizmu (Okrągły Stół, wybory 4 czerwca 1989) - 22 proc., na trzecim - Sierpień 1980 i okres Solidarności - 18 proc., na czwartym - pontyfikat Jana Pawła II - 12 proc.

Na miejscu szóstym ankietowani umieścili, w czerwcowym sondażu, odzyskanie niepodległości w 1918 roku - 8 proc. Na miejscu siódmym znalazło się Powstanie Warszawskie - 6 proc.

Po 5 proc. ankietowanych wskazywało na wojnę polsko-sowiecką oraz przystąpienie Polski do Unii Europejskiej i NATO.

Badani byli też proszeni o wymienienie najbardziej przełomowych dla losów naszego kraju wydarzeń historycznych.

Prawie jedna czwarta grupy ankietowanych - 23 proc. - wymieniła na pierwszym miejscu upadek komunizmu w 1989 roku.

Prawie tyle samo respondentów (22 proc.) wskazało w tym kontekście II wojnę światową. Dla jednej piątej badanych (20 proc.) wydarzeniem, które w znaczący sposób wpłynęło na losy Polski, był wybór Karola Wojtyły na papieża, a dla 18 proc. - powstanie i działalność NSZZ "Solidarność".

Bitwa pod Grunwaldem na liście "przełomowych dla losów naszego kraju wydarzeń", które "miały największy wpływ na losy naszego kraju" znalazła się na miejscu piętnastym - wymieniło ją 3 proc. ankietowanych.

Dla porównania, katastrofę prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem badani umieścili na miejscu szóstym - z wynikiem 8 proc. (tuż po rozbiorach Polski - miejsce piąte, wynik: 9 proc.). Tyle samo wskazań w badaniu, co katastrofa pod Smoleńskiem - też 8 proc. - miało odzyskanie niepodległości w 1918 r. Na zbrodnię katyńską wskazało 1 proc. badanych.

Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 10-16 czerwca na liczącej 977 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Z czego Polacy są najbardziej dumni?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.