Polacy na misjach są doceniani. Coraz częściej pełnią ważne funkcje

Wśród polskich misjonarzy i misjonarek jest 41 osób świeckich. Źródło: Facebook / Centralna Diakonia Misyjna Ruchu Światło-Życie
KAI / misje.pl / mł

- Polscy misjonarze coraz częściej zostają biskupami i pełnią odpowiedzialne funkcje w Apostolacie Biblijnym czy w mediach, posługują także w seminariach duchownych, w formacji laikatu i innych apostolatach. Obecnie w 99 krajach posługuje ich 1690, w tym 41 osób świeckich - mówi o. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Liczba misjonarzy w stosunku do zeszłego roku zmniejszyła się: na misjach jest o 53 osoby mniej. Spadek liczby misjonarzy spowodowany jest najczęściej zakończeniem posługi w związku z chorobą lub śmiercią - zauważa o. Szymczycha.

DEON.PL POLECA

Według obecnych danych w Afryce i na Madagaskarze przebywa obecnie 676 misjonarzy, w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 655, w Azji - 281, w Oceanii - 65, a w Ameryce Północnej jest ich 13. Sekretarz Komisji KEP ds. Misji podkreśla jednocześnie, że polscy misjonarze coraz częściej zostają biskupami i pełnią odpowiedzialne funkcje w Apostolacie Biblijnym czy w mediach, posługują także w seminariach duchownych, w formacji laikatu i innych apostolatach.

Z danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z dn. 01 października 2022 r. wynika, że w szeregach polskich misjonarzy jest 25 biskupów - w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach dwunastu, w Afryce i na Madagaskarze sześciu, w Azji - dwóch, w Oceanii - trzech, i dwóch w Ameryce Północnej.

Jednak coraz mniej kandydatów wstępuje do zakonów i seminariów – zaznacza werbista. Liczba misjonarzy świeckich utrzymuje się na stałym poziomie – obecnie jest ich 41.

6 stycznia, uroczystość Objawienia Pańskiego, Kościół obchodzi także jako Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Ofiary skladane tego dnia na tacę w zostaną przekazane na wsparcie polskich misjonarzy pracujących obecnie w 99 krajach świata.

Zgromadzone środki zasilą Krajowy Fundusz Misyjny, z którego utrzymuje się m. in. Centrum Formacji Misyjnej, przygotowujące misjonarzy. Z tego funduszu udzielana jest także pomoc biskupom misyjnym z Polski oraz misjonarkom i misjonarzom, zwłaszcza chorym i wymagającym opieki.

Tradycyjnie w Uroczystość Objawienia Pańskiego Kościół obchodzi także Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom i modli się za misjonarki i misjonarzy. Jest to również okazja do modlitwy o nowe powołania misyjne oraz do udzielenia naszym misjonarzom pomocy finansowej. Zebrane tego dnia środki zasilą Krajowy Fundusz Misyjny, z którego utrzymuje się m. in. Centrum Formacji Misyjnej, przygotowujące misjonarzy. Z tego funduszu udzielana jest także pomoc biskupom misyjnym z Polski oraz misjonarkom i misjonarzom, zwłaszcza chorym i wymagającym opieki.

Jeszcze przed kilkoma laty Centrum Formacji Misyjnej przygotowywało każdego roku do wyjazdu grupę ok. 30 osób. W zeszłym roku było ich 9 osób, w tym roku nastąpił wzrost do 15. "Zgromadzenia typowo misyjne, które same prowadziły formację kandydatów i wysyłały misjonarzy bezpośrednio na misje, teraz nie wysyłają ich wcale, albo wysyłają tylko pojedyncze osoby" - zauważa o. Szymczycha.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polacy na misjach są doceniani. Coraz częściej pełnią ważne funkcje
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.