Polacy w Hiszpanii wspólnie modlą się przez internet

Polacy w Hiszpanii wspólnie modlą się przez internet
fot. PAP/EPA/JESUS DIGES
1 miesiąc temu
KAI / sz

W Hiszpanii na ulice nie wyszła popularna procesja „Borriquita”, która przedstawia wjazd Jezusa do Jerozolimy. Rodziny zasiadły za to przed telewizorami, aby w ten sposób wziąć udział w niedzielnej Mszy. Podobnie Niedzielę Palmową przeżywa madrycka Polonia.

W tym roku ulice hiszpańskich miejscowości są puste. Pandemia uniemożliwiła barwne i radosne procesje przedstawiające wjazd Jezusa do Jerozolimy. Tzw. „Borriquita” przyciągała tłumy ludzi, a szczególnie dzieci. To była przede wszystkim ich niedziela. Dzisiaj rodziny zasiadły przed telewizorami, aby wziąć w liturgii.

Inaczej wyglądała też Niedziela Palmowa dla madryckiej Polonii. Od początku pandemii dzięki internetowi codziennie o godz. 20.30 nasi rodacy łączą się na wspólny różaniec, Drogę Krzyżową bądź Mszę. Podobnie było i dzisiaj. Rodziny z dumą pokazywały kolorowe palmy zrobione własnoręcznie w domu. Mszę internetową przeżywa się głęboko i w rodzinie.

„Jesteśmy w trudnym okresie pandemii koronawirusa, zamknięci w domach od trzech tygodni, codziennie spotykamy się na modlitwie przez internet. Odmawiamy różaniec, drogę krzyżową, a w niedzielę mamy Mszę. Jest to dla nas bardzo ważne, aby się spotkać, zobaczyć i pomodlić, no i oczywiście przygotować się na Zmartwychwstanie Chrystusa. Każdy w domu stara się z czego się da przygotować palmy na Niedzielę Palmową” – mówi Danuta.

„Dzięki internetowi możemy nie tylko podtrzymać tradycję związaną z robieniem palm, ale także spotkać się, dowiedzieć się jak radzą sobie inni i zobaczyć, że jest więcej takich osób, które mają potrzebę wspólnej modlitwy” – powiedział Robert.

„Dzisiejsza Niedziela Palmowa była bardzo miłym i wzruszającym doświadczeniem. Pierwszy raz wszyscy spędziliśmy ją w domach przed komputerami. Mimo to nikt nie zapomniał o palemce. Większość to były palemki ręcznie robione. Dzięki internetowi rodzi się więź międzynarodowej społeczności polonijnej” – opowiada Kasia.

Z Holandii łączą się codziennie Bożena i Jacek: „Pozdrawiamy serdecznie z Holandii! Dziękujemy za wspólną modlitwę. Dzięki internetowi mieliśmy piękną Niedzielę Palmową”.

W Niedzielę Palmową odbył się także internetowy konkurs na najładniejszą palmę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko
17,94 zł
29,90 zł

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

Polacy w Hiszpanii wspólnie modlą się przez internet
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Polacy w Hiszpanii wspólnie modlą się przez internet
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.