Polacy w Rwandzie uczcili rocznicę Bitwy Warszawskiej

Polacy w Rwandzie uczcili rocznicę Bitwy Warszawskiej
(fot. Wikimedia Commons / Domena publiczna)
KAI / pk

Około 30 osób uczestniczyło w spotkaniu Polaków, aktualnie przebywających w Rwandzie. Odbyło się ono 16 sierpnia w Ruhango, około 100 km na południe od stolicy kraju Kigali, z okazji 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Centralnym punktem spotkania była Msza św. odprawiona przez aktualnie przebywających w Rwandzie z grupą wolontariuszy polskich kapłanów: ks. Jerzego Limanówkę i ks. Przemysława Krawca oraz ks. Ryszarda Kusego, przełożonego marianów w Rwandzie i ks. Zdzisława Prusaczyka, dyrektora Centrum Świętego Wincentego Pallottiego w Kigali.

DEON.PL POLECA

Nawiązując w homilii do czytań mszalnych ks. Limanówka wskazał na konieczność kierowania się w życiu Bożą mądrością. - Podobnie jak Żydzi nie mogli zrozumieć nauki Jezusa o spożywaniu Jego Ciała bez Bożej Mądrości, tak również i my nie zrozumiemy dziejów naszej Ojczyzny o ile nie będziemy uwzględniać Bożej Opatrzności, która nieraz przejawia się w historii polskiego narodu. Dzisiaj również i my w swoich decyzjach o pracy w Rwandzie musimy się kierować Bożą Mądrością gdyż nie wszystko można przewidzieć. Na pewno nie powstałoby wiele dzieł, gdyby poprzednikom brakowało wiary w Bożą Opatrzność - mówił ks. Limanówka.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Stanisława Gembały, inżyniera, od kilkunastu lat mieszkającego w Rwandzie i Beaty Shaka, Polki, żony Rwandyjczyka, od 12 lat mieszkającej w tym kraju. Odbyło się ono w pallotyńskiej placówce w Ruhango, gdzie pracuje ks. Stanisław Urbaniak. Po wojnie domowej w 1994 roku w tej parafii utworzył on kaplicę wieczystej adoracji i diecezjalne sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Jest on również inicjatorem Mszy św. o uzdrowienie, która w każdą pierwszą niedzielę miesiąca gromadzi tysiące wiernych.

Oprócz pallotynów i marianów na spotkanie przybyli przedstawiciele innych zgromadzeń pracujących w Rwandzie: karmelitów, sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża z Lasek, szarytek oraz kongregacji sióstr z Bordeau. W spotkaniu uczestniczyli też wolontariusze pallotyńscy, którzy przeprowadzili pierwszą oazę w Rwandzie, wolontariusze z Fundacji Redemptoris Missio, oraz wolontariuszki ze szkoły dla dzieci niewidomych w Kibeho, prowadzonej przez siostry franciszkanki. Obecne było też polskie małżeństwo, które pieszo w pielgrzymce przeszło z Ugandy do Kibeho.

Spotkania Polaków w Rwandzie obywają się trzy razy w roku z okazji świąt narodowych: 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polacy w Rwandzie uczcili rocznicę Bitwy Warszawskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.