Polak nuncjuszem apostolskim w Gruzji

Polak nuncjuszem apostolskim w Gruzji
(fot. henribergius / flickr.com)
KAI / pz

Ojciec Święty mianował kapłana archidiecezji warszawskiej, ks. prał. Marka Solczyńskiego nuncjuszem apostolskim w Gruzji. Jednocześnie podniósł go do godności arcybiskupa tytularnego Cezarei Mauretańskiej. Papież mianował także swego nowych przedstawiciela w Irlandii.

Arcybiskup-nominat Marek Sloczyński urodził się w Stawiszynie 7 kwietnia 1961 r. jest doktorem prawa kanonicznego. Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1987 r. w Warszawie i jest kapłanem archidiecezji warszawskiej. Od 1 kwietnia 1993 r. pracuje w służbach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej. Swoją posługę pełnił w Paragwaju, Rosji, centrali ONZ w Nowym Jorku, w nuncjaturze w Waszyngtonie, Turcji, Republice Czeskiej i Hiszpanii. Mówi po włosku, francusku, angielsku, hiszpańsku i rosyjsku.

Natomiast nowym nuncjuszem apostolskim w Irlandii został ks. prał. Charles John Brown, pracujący dotychczas w Kongregacji Nauki Wiary. Ojciec Święty mianował go jednocześnie arcybiskupem tytularnym Akwilei. Ks. prał. Brown urodził się w Nowym Jorku 13 października 1959.r. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Notre Dame, teologiczne w Oxfordzie oraz w zakresie liturgii na rzymskim Anzelmianum. Święcenia kapłańskie przyjął 13 maja 1989 r. w Nowym Jorku i należy do tamtejszego prezbiterium. Przez dwa lata pracował w duszpasterstwie parafialnym. Od 1994 r. pracuje w Kongregacji Nauki Wiary. Od września 2009 jest sekretarzem pomocniczym Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polak nuncjuszem apostolskim w Gruzji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.