Polak nuncjuszem w Danii, Finlandii i Norwegii

KAI / drr

Benedykt XVI mianował abp. Henryka Józefa Nowackiego, nuncjuszem apostolskim w Danii, Finlandii i Norwegii. Od 28 czerwca b.r.jest on papieskim przedstawicielem w Szwecji i Islandii.

Abp Hneryk J. Nowacki urodził się 11 sierpnia 1946 r. w rodzinie emigrantów polskich w mieście Gunzenhausen w północnej Bawarii. Po kilku latach rodzina wróciła do Polski, osiedlając się na ziemi tarnowskiej. W Bochni przyszły nuncjusz ukończył szkołę podstawową i średnią, po czym w 1964 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W tym też mieście przyjął 31 maja 1970 r. święcenia kapłańskie. Pracował potem duszpastersko w Ropczycach i w katedrze tarnowskiej, po czym w 1974 r. rozpoczął studia na KUL, uwieńczone licencjatem z teologii fundamentalnej. W 3 lata później wyjechał na dalsze studia do Rzymu - kształcił się tam na wydziale teologicznym Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) i poznawał teologię wschodnią na Papieskim Instytucie Studiów Wschodnich.

W 1980 r. wstąpił do Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowującej dyplomatów watykańskich, kontynuując jednocześnie studia na Angelicum w zakresie prawa kanonicznego, ze specjalnością prawa międzynarodowego. W czasie wakacji letnich pracował również duszpastersko we Włoszech, w Niemczech i we Francji. 1 czerwca 1983 r. rozpoczął oficjalnie służbę w dyplomacji Stolicy Apostolskiej, pracując w placówkach papieskich w Paragwaju i Angoli, a następnie w Sekcji Spraw Ogólnych w Sekretariacie Stanu. W owym czasie wielokrotnie towarzyszył Janowi Pawłowi II w jego podróżach po całym świecie, w tym także w jego trzech pielgrzymkach do Polski w latach 1991, 1997 i 1999.

8 lutego 2001 r. Ojciec Święty mianował go nuncjuszem apostolskim w Słowacji, wynosząc zarazem do godności arcybiskupa tytularnego Blery, po czym 19 marca tegoż roku osobiście udzielił mu sakry biskupiej (wraz z 9 innymi hierarchami). Natomiast 28 listopada 2007 r. Benedykt XVI mianował go swym przedstawicielem w Nikaragui.

Abp H.J. Nowacki zna języki włoski, niemiecki, francuski, rosyjski, hiszpański i portugalski.

DEON.PL POLECA

 

Obecnie sześciu Polaków, absolwentów uczelni, pełni funkcję szefów przedstawicielstw Stolicy Apostolskiej: abp Janusz Bolonek, nuncjusz apostolski w Bułgarii i Macedonii, abp Juliusz Janusz, nuncjusz apostolski w Słowenii, abp Henryk Józef Nowacki, nuncjusz apostolski w Szwecji i Islandii oraz Danii, Finlandii i Norwegii, abp Jan Romeo Pawłowski, nuncjusz apostolski w Republice Konga (Brazzaville) i Gabonie, abp Marek Solczyński, nuncjusz apostolski w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie oraz abp Józef Wesołowski, nuncjusz apostolski w Republice Dominikańskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polak nuncjuszem w Danii, Finlandii i Norwegii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.