Benedykt XVI mianował 5 nowych nuncjuszy

Benedykt XVI mianował 5 nowych nuncjuszy
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / slo

Benedykt XVI mianował 22 lutego 5 nowych nuncjuszy, w tym jednego Polaka i jednego Amerykanina o polskich korzeniach. Wśród nowych szefów watykańskich placówek są Włoch Ettore Balestrero, Kongijczyk Léon Kalenga Badikebele, Polak Mirosław Adamczyk, Amerykanin Michael W. Banach i Kameruńczyk Brian Udaigwe.

Z wyjątkiem abp. L. Badikebele, który dotychczas był nuncjuszem w Ghanie, a obecnie obejmie stanowisko w Salwadorze, pozostali nie byli jeszcze nuncjuszami i zostali jednocześnie wyniesieni do godności arcybiskupów tytularnych.

Nowy nuncjusz w Kolumbii abp-nominat Ettore Balestrero urodził się 21 grudnia 1966 w Genui, a święcenia kapłańskie przyjął 18 września 1993 jako kapłan diecezji rzymskiej. W służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej pozostaje od 1 lipca 1996, pracował w nuncjaturach w Korei Południowej i Mongolii (jedna placówka) oraz w Holandii, a od 17 sierpnia 2009 do chwili obecnej był podsekretarzem w Sekcji Sekretariatu Stanu ds. Stosunków z Państwami. Oprócz włoskiego zna języki angielski, hiszpański, francuski, niemiecki i niderlandzki.

Abp Léon Kalenga Badikebele (ur. 17 lipca 1956) był od 1 marca 2008 nuncjuszem apostolskim w Ghanie. Obecnie będzie kierował watykańskim przedstawicielstwem dyplomatycznym w Salwadorze.

DEON.PL POLECA

Arcybiskup-nominat Michael W. Banach urodził się 19 listopada 1962 w Worcester w rodzinie o polskich korzeniach. Sakrament kapłaństwa przyjął 2 lipca 1988. Służbę dyplomatyczną w Stolicy Apostolskiej rozpoczął 1 lipca 1994, pracując w przedstawicielstwach watykańskich w Boliwii i Nigerii, a następnie we Sekcji ds. Stosunków z Państwami.

22 stycznia 2007 Benedykt XVI mianował go stałym przedstawicielem Stolicy Apostolskiej przy instytucjach międzynarodowych, mających siedzibę w Wiedniu: Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie i przy Komisji Przygotowującej Układ o Całkowitym Zakazie Doświadczeń Jądrowych oraz stałym obserwatorem Stolicy Świętej przy Organizacji NZ ds. Rozwoju Przemysłowego i przy Biurze NZ. Obecnie ks. Banach będzie nadal pełnił te obowiązki, ale jako arcybiskup tytularny i z tytułem nuncjusza apostolskiego.

Nowy dyplomata zna języki - oprócz angielskiego - włoski, francuski, hiszpański i polski.

Nuncjusz i arcybiskup-nominat Brian Udaigwe urodził się 19 lipca 1964 w miejscowości Tiko w Kamerunie. Święcenia przyjął 2 maja 1992 jako kapłan diecezji Orlu. W służbie dyplomatycznej pozostaje od 1 lipca 1994, pracując w nuncjaturach w Zimbabwe, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Haiti, Bułgarii, Tajlandii i w Wielkiej Brytanii. Obecnie został mianowany arcybiskupem tytularnym i nuncjuszem apostolskim, ale na razie bez przydziału do konkretnej placówki dyplomatycznej. Decyzję w tej sprawie podejmie już prawdopodobnie nowy papież. Nominat zna języki: angielski, francuski, niemiecki, hiszpański i włoski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI mianował 5 nowych nuncjuszy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.