Abp Celestino Migliore u prezydenta

Abp Celestino Migliore u prezydenta
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
KAI / mh

Zaufanie do siebie samego i ufność w przyszłość to cenne wartości - mówił dziś abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce podczas spotkania korpusu dyplomatycznego z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Hierarcha zaznaczył, że takie zaufanie "potrafi napełnić społeczeństwo siłami, zdolnymi do utrzymywania go na wysokiej fali i we wzburzonych wodach kryzysu, odczuwanego obecnie na świecie; i nie jest to tylko kryzys ekonomiczny i społeczny".

"Ufność, której nam dziś potrzeba, to nie tylko wiara w słuszność własnych idei i podejmowanych działań; winna się ona odnosić przede wszystkim do relacji międzyludzkich, do spotkania z innymi, do dialogu między osobami - mówił abp Migliore. - Taka ufność sprawia, że stajemy się zdolni do słuchania i okazywania prawdziwego szacunku wobec tego, co przez innych jest cenione. To zaś sprawi, że będziemy punktem odniesienia dla jedności i harmonii w każdej społeczności."

Nuncjusz apostolski dodał też, że nie należy zapominać o nierozwiązanych problemach współczesnego świata, o krwawych konfliktach, które wymagają naszego zaangażowania na rzecz ustanowienia trwałego i sprawiedliwego pokoju. "Są to wyzwania, wobec których nie możemy pozostawać obojętni, choćby dlatego, że codziennie giną tam ludzie" - stwierdził.

Dodał, że jest równocześnie wiele spraw, które budzą nadzieję na przyszłość i są osiągnięciem naszych czasów. "Chciałbym przede wszystkim odnieść się do faktu, że tegoroczna pokojowa nagroda Nobla została przyznana Unii Europejskiej, co jest wyrazem uznania dla wkładu tego organizmu, istniejącego już od ponad sześćdziesięciu lat, w proces budowania pokoju i pojednania, demokracji i poszanowania dla praw ludzkich - powiedział nuncjusz apostolski. - Taka motywacja przyznania nagrody jest również uznaniem dla ojców zjednoczonej Europy. Robert Schuman w swojej deklaracji programowej zauważył, że pokój światowy nie może być zachowany w inny sposób, jak tylko przez twórczy wysiłek, proporcjonalny do tego, co temu pokojowi zagraża".

DEON.PL POLECA

W tym kontekście hierarcha przywołał też wizytę w Polsce prawosławnego Patriarchy Cyryla i podpisaną przy tej okazji wspólną deklarację Cerkwi prawosławnej w Rosji i Kościoła katolickiego w Polsce.

Nuncjusz apostolski odniósł się także do ważnej współcześnie w Polsce kwestii troski o rodzinę i dzietność Polaków. "Program prorodzinny, będący przedmiotem nie tak dawno zarysowanego programu rządowego, jest dziś ważnym elementem polityki propaństwowej tych społeczności, które borykają się z problemem niżu demograficznego - powiedział abp Migliore.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Celestino Migliore u prezydenta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.