Policja interweniuje w kościołach. Duchowni nie przyjmują mandatów

Policja interweniuje w kościołach. Duchowni nie przyjmują mandatów
(fot. depositphotos.com)
1 miesiąc temu
PAP / jb

Od 1 kwietnia br. obowiązuje w kraju rozporządzenie premiera, które wprowadza m.in. ograniczenia w liczbie wiernych, które mogą uczestniczą w nabożeństwach w kościołach. Może brać w nich udział do pięciu osób, nie licząc liturgicznej służby ołtarza. Niestety, nie wszyscy stosują się do przepisów.

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie ostatnich przypadków. Policjanci bardzo proszą o rozsądek, zrozumienie i stosowanie się do obowiązujących przepisów.

Województwo łódzkie: zbyt dużo wiernych na Mszach, duchowni nie przyjęli mandatów

Policjanci z Opoczna (woj. łódzkie) interweniowali podczas niedzielnych mszy (5 kwietnia 2020 r.) z powodu zbyt dużej liczby wiernych w kościołach. W jednym nabożeństwie brało udział 48 osób, a w kolejnym 17. Duchowni w obu przypadkach nie przyjęli mandatu karnego.

Naruszenie tego przepisu odnotowali w Niedzielę Palmową funkcjonariusze z Opoczna, o czym poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka miejscowej Komendy Powiatowej Policji asp. szt. Barbara Stępień.

Jak wyjaśniła, opoczyńska policja została powiadomiona o dwóch naruszeniach przepisów związanych z liczbą osób przebywających na mszy w kościołach na terenie powiatu.

"W jednym w nabożeństwie brało udział 48 wiernych, w kolejnym 17 osób. W obu przypadkach policjanci, którzy musieli podjąć interwencję poczekali do zakończenia liturgii, a następnie wyjaśnili odprawiającym mszę duchownym, że to na nich ciąży obowiązek kontrolowania liczby osób wchodzących do świątyni. Mundurowi przypomnieli o obwiązujących w tym zakresie przepisach, zwrócili też uwagę na zagrożenie epidemiologiczne, jakie niesie za sobą nieprzestrzeganie wprowadzonych rygorów" – przekazała asp. szt. Stępień.

W obu przypadkach duchowni nie przyjęli mandatu karnego, w związku z czym zostało wszczęte postępowania o wykroczenie.

O zaistniej sytuacji zgodnie z obwiązującymi przepisami został powiadomiony Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opocznie.

Policja przypomina, że obowiązujące obecnie przepisy dotyczą nie tylko mszy świętych, ale także udziału osób w ślubach oraz ceremoniach pogrzebowych. W każdym z tych przypadków zgodnie z obowiązującymi przepisami może uczestniczyć do pięciu osób, nie wliczając służby liturgicznej.

"Wszystkim nam zależy, na jak najszybszym zniwelowaniu zagrożenia epidemią, jaka dotknęła nasz kraj i nasze rodziny. Jedynie dzięki zrozumieniu powagi sytuacji i przestrzeganiu wprowadzonych restrykcji możemy ograniczać rozprzestrzenianie się choroby. Bardzo prosimy o rozsądek, zrozumienie i stosowanie się do obowiązujących przepisów" – apelują funkcjonariusze. 

Województwo podlaskie: po interwencji policji parafia stosuje się do obowiązujących zasad

Podlaska policja wyjaśnia, jak doszło do tego, że - mimo ograniczenia liczby uczestników uroczystości religijnych do pięciu osób - w jednej z niedzielnych mszy św. w kościele w Dąbrowie Białostockiej wzięło udział kilkadziesiąt osób. Po interwencji policji parafia zapewnia, że teraz już zdecydowanie pilnuje obowiązujących zasad.

Do zdarzenia doszło w minioną niedzielę w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika w Dąbrowie Białostockiej. Jak powiedział w poniedziałek PAP rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, policja otrzymała zgłoszenie, że we mszy św. uczestniczy więcej niż pięć osób.

"Policjanci, którzy przyjechali na miejsce, potwierdzili, że na miejscu jest więcej niż pięć osób, w sumie kilkadziesiąt osób" - powiedział PAP Krupa. Mówił, że obecnie policja wyjaśnia, czy doszło do naruszenia przepisów Kodeksu wykroczeń. Chodzi o art. 54 tego kodeksu, według którego "kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany".

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 24 marca, od 25 marca do 11 kwietnia we mszy św. lub w innych celebracjach może uczestniczyć maksymalnie do pięciu osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Podobny zapis znalazł się w zarządzeniu wydanym 26 marca przez metropolitę białostockiego abp. Tadeusza Wojdę, dotyczącym sprawowania czynności liturgicznych w stanie epidemii.

Sama parafia na swoim profilu w mediach społecznościowych zamieściła w niedzielę wpis przypominając, że obecnie "podczas każdego nabożeństwa w kościele może przebywać do pięciu osób, nie licząc kapłana i osób posługujących". "W związku z tym we mszy świętej uczestniczą tylko osoby związane z daną intencją mszalną. Możliwość wejścia do kościoła od strony zakrystii. Nie zastosowanie się do wyżej wymienionej zasady grozi konsekwencjami prawnymi" - podkreślono.

W stanowisku przesłanym w mediach społecznościowych PAP parafia podkreśliła, że od interwencji policji wierni wpuszczani są do kościoła jedynie od strony zakrystii "w liczbie pięciu osób". Podano też, że taka liczba wiernych była już podczas popołudniowych nabożeństw w niedzielę, a także porannych w poniedziałek i "będzie w dalszym ciągu kontrolowana".

"Jest to czas trudny dla wszystkich" - podkreślił rzecznik Archidiecezji Białostockiej ks. Andrzej Dębski. Powiedział, że aby wyjść naprzeciw potrzebom wiernych księża zwiększyli liczbę nabożeństw, prowadzone są też transmisje mszy św. online. Przypomniał też, że do 19 kwietnia na terenie Archidiecezji Białostockiej obowiązuje dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej mszy św. i - jak dodał - "bez poczucia grzechu można z niej korzystać".

"Trzeba też zrozumieć ludzi, którzy w szczególnym czasie mają potrzebę modlitwy w swoim kościele parafialnym. Nie sztuką jest mnożyć dekrety czy zarządzenia. Najważniejsze jest tu wzbudzenie poczucia odpowiedzialności za życie i zdrowie swoje i innych" - podkreślił ks. Dębski.

Województwo śląskie: po anonimowym zgłoszeniu interweniowała policja

Zbyt duża liczba wiernych uczestniczyła w czwartek (2 kwietnia 2020 r.)  wieczorem we mszy św. w kościele parafialnym w miejscowości Ostre. Po anonimowym zgłoszeniu interweniowali policjanci. Z świątyni wyszła część wiernych – poinformowała w piątek żywiecka policja.

Rzecznik żywieckiej policji asp. szt. Mirosława Piątek poinformowała, że funkcjonariusze, po otrzymaniu anonimowego zgłoszenia, pojechali na miejsce. „W kościele odprawiana była msza św. Wewnątrz przebywało 16 osób oraz ksiądz. Zgodnie z nowymi zaleceniami część z nich opuściła świątynię. Pozostało pięć osób, a msza św. została dokończona” – powiedziała.

Mirosława Piątek powiedziała, że sprawa o wykroczenie trafi do wydziału prewencji komendy powiatowej. Poinformowany zostanie również Sanepid, który może przeprowadzić postępowanie administracyjne.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 24 marca, od 25 marca do 11 kwietnia we mszy św. lub w innych celebracjach może uczestniczyć maksymalnie do pięciu osób, nie licząc osób sprawujących posługę. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ, Sławomir Rusin
23,94 zł
39,90 zł

Dojrzała wiara to zgoda na obcowanie z Tajemnicą

Czy psychologia jest wrogiem wiary? A może doprowadzi do tego, że uwierzę głębiej? Czy wyznacznikiem bliskości z Bogiem są emocje? Co Pismo Święte mówi o orientacji seksualnej?...

Skomentuj artykuł

Policja interweniuje w kościołach. Duchowni nie przyjmują mandatów
Komentarze (3)
AJ
~ania ja
8 kwietnia 2020, 16:06
Dlaczego policja nie interweniuje gdy chemikalia 300m płynęły rzeka..dzwoniłam,nikt nie przyjechał...okradli mnie u marketu, z roweru z torby pozostawionej na rowerze,był monitoring przed marketem...nic nie zrobili....byłam w kościele w Niedzielę Palmową,było 7 osób,weszłam i stałam na schodach....dlaczego policja nie interweniuje gdy jest wzywana a zjawia się w kościele???
KN
Krzysiek Niepiekło
7 kwietnia 2020, 18:08
Prawdziwy Kościół schodzi do katakumb. Strzeżcie się judaszy.
ND
~Natalia Danielska
7 kwietnia 2020, 17:51
Dlaczego policja nie interweniuje w klinikach aborcyjnych...skoro niby im zależy na życiu i zdrowiu ludzkim...

Skomentuj artykuł

Policja interweniuje w kościołach. Duchowni nie przyjmują mandatów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.