Półmetek Wakacyjnej Akcji Caritas

Półmetek Wakacyjnej Akcji Caritas
(fot. Biuro Prasowe Caritas Polska)
Paweł Kęska / Biuro Prasowe Caritas Polska / ak

Caritas diecezjalne i parafialne w ponad stu ośrodkach wypoczynkowych organizują kolonie dla dzieci z ubogich rodzin. Caritas przekazują na ten cel fundusze zarówno z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom jak i ze zbiórek oraz od prywatnych ofiarodawców. Część wyjazdów dofinansowanych jest z funduszy gmin i samorządów.

W akcji biorą udział wszystkie diecezjalne Caritas. Z samej tylko radomskiej Caritas na wakacje wyjeżdża blisko 1000 dzieci. Caritas przemyska wysyła na kolonie 1400 dzieci, katowicka 1602,  tarnowska 2250.

- Jednym z podstawowych obszarów działalności Caritas jest wszechstronna pomoc dzieciom, szczególnie tym, które narażone są na dziedziczenie biedy. Godne wakacje, godna edukacja czy godne wyżywienie i ubranie to kroki do poczucia własnej wartości i chęci zmierzenia się w przyszłości z trudną rzeczywistością - powiedział Paweł Kęska, rzecznik Caritas Polska.

- Słowami tych wrażeń nie da się opisać, tutaj trzeba przyjechać i poczuć tę niesamowitą atmosferę, którą tworzą wychowawcy i wolontariusze, a przede wszystkim dzieci. Korzystając z okazji chcę podziękować wszystkim wolontariuszom, którzy opiekują się dziećmi, gdyby nie oni to akcja letnia nie mogłaby się odbyć - mówi Magdalena Glinkowska, kierownik kolonii Caritas Diecezji Kaliskiej w Przedborowie.

Znaczną część wykwalifikowanej kadry kolonijnej stanowią wolontariusze, którzy pełnią różne funkcje - od kierowniczych po opiekuńcze. - Cieszę się, że dzieci mogą tutaj przyjechać i atrakcyjnie spędzić czas. Ja mam satysfakcję z tego, że mogę bezinteresownie pomagać innym - powiedział Karol Nowacki, który już drugi rok jest wolontariuszem na koloniach w Przedborowie.

Specyfiką osiemnastu turnusów kolonijnych jest obecność dzieci polonijnych z Białorusi, Ukrainy i Litwy, których przyjazd finansuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Integracja dzieci polskich z dziećmi polonijnymi daje szansę obydwu grupom na ubogacenie i rozwój.

Dzieci, które spędzają wakacje w mieście również mogą je ciekawie przeżyć wraz z Caritas. Wiele świetlic socjoterapeutycznych, które twórczo organizują dzieciom czas w ciągu roku szkolnego, otwartych jest również w wakacje. Dzieci przez kilka godzin dziennie korzystają ze specjalnie przygotowanego programu rekreacyjno wypoczynkowego. Wśród atrakcji znajdują się: kino, basen, zajęcia sportowe i wycieczki poza miasto.

- Kiedy widzę uśmiechnięte twarze dzieciaków, które pierwszy raz widziały wydmy w Łebie albo płynęły statkiem to zaczynam planować kolejny wyjazd  - powiedział ks. Robert Kasprowski, kierownik kolonii w Gdyni. Wakacyjna Akcja Caritas, jedno z najstarszych działań w 25-letniej historii Caritas w Polsce, z pewnością będzie kontynuowana podczas ferii zimowych i przyszłych wakacji.

Akcję można wspomóc poprzez charytatywny SMS o treści WAKACJE pod numer 72052 (koszt całkowity 2,46 zł) lub wpłatę na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem WAKACJE.

Szczegóły dotyczące akcji dostępne są na stronie http://www.wakacyjnaakcjacaritas.com/

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Półmetek Wakacyjnej Akcji Caritas
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.