Polscy archeolodzy odkryli prawdopodobnie najstarszy kościół na świecie

Polscy archeolodzy odkryli prawdopodobnie najstarszy kościół na świecie
(fot. Luis Ángel Espinosa / cathopic.com)
PAP / ms

Trójnawowy kościół z poł. IV w, bogato zdobiony kolorowymi polichromiami, znaleźli polscy archeolodzy podczas wykopalisk w okolicach egipskiej Aleksandrii. Zdaniem odkrywców, jest to jedna z najstarszych znanych do tej pory chrześcijańskich świątyń w Egipcie.

Podczas prac nad ruinami starożytnej bazyliki zespoły badawcze odkryły ruiny innej, jeszcze starszej struktury. Odkrycia dokonano na stanowisku w Marei, które zespół polskich archeologów bada od kilkunastu lat. Znajduje się ono na terenie antycznego miasta powstałego ponad 2 tys. lat temu.

"Pod koniec ostatniego sezonu badawczego pod posadzką bazyliki natknęliśmy się na pozostałości w postaci murów. Okazało się, że były to zewnętrzne ściany jeszcze starszego kościoła" - opowiada w rozmowie z PAP dr Krzysztof Babraj z Muzeum Archeologicznego w Krakowie, który kierował badaniami nad bazyliką.

Dodatkowe miejsce kultu potwierdza, że​ druga bazylika została zbudowana w zastępstwie, gdy pierwotna struktura została zniszczona przez trzęsienie ziemi, które zniszczyło Mareę w VIII w. n. e. Pierwotny kościół był kilkukrotnie mniejszy i miał wymiary 24m na 15 m.

Kształt oryginalnych ścian kościoła wskazuje, że został on zbudowany na planie krzyża - jest to wspólny schemat dla wielu miejsc kultu z tamtego okresu. Wewnątrz zespół natrafił na fragmenty naczyń ceramicznych i szkła.

Wśród odnalezionych naczyń ceramicznych były głównie amfory, które zapewne służyły do przechowywania wina. Zdaniem badaczy te pochodzą spoza Egiptu - m.in. Cypru i Antiochii (obecnie południowa Turcja). Ciemności w kościele rozświetlały niewielkie lampki oliwne, na które również natknęli się badacze. Wśród zabytków znalazły się też potłuczone, miniaturowe flasze, w których znajdowały się pachnidła.

"Nasze odkrycie jest ważne również dlatego, że z tego okresu nie znamy w zasadzie żadnych pozostałości po kościołach z sąsiadującej metropolii - Aleksandrii. Teraz wiemy, jak mogły one wyglądać, dlatego tak istotna jest kontynuacja naszych badań, które w obrębie starego kościoła dopiero rozpoczęliśmy" - podkreśla dr Babraj.

Naukowiec opowiada, że wzorców architektonicznych dla starego kościoła należy doszukiwać się nawet na wyspach greckich i w samej kontynentalnej Grecji. Jednak - w jego ocenie - budowlę wznieśli lokalni mieszkańcy.

Marea to miasto portowe założone jeszcze w czasach Aleksandra Wielkiego i rozwijające się od III wieku p.n.e. aż do końca okresu bizantyjskiego w VIII wieku n.e. Był to port, w którym towary z głębi Egiptu, dowożone przez odnogę Nilu i jezioro, były przeładowywane na statki morskie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

Nawet wśród ludzi wierzących szerzy się poczucie, które mają zapewne pasażerowie tonącego statku: wierzący pytają siebie, czy wiara chrześcijańska ma jeszcze przyszłość i czy w wyniku duchowego rozwoju nie stała się już przestarzała.

Wnikliwa diagnoza...

Skomentuj artykuł

Polscy archeolodzy odkryli prawdopodobnie najstarszy kościół na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.