Polscy franciszkanie zmieniają kolor habitu. Wiemy, skąd taka decyzja

Polscy franciszkanie zmieniają kolor habitu. Wiemy, skąd taka decyzja
fot. cathopic.ocm
stacja7.pl / ml

Jedna z polskich prowincji franciszkańskich zdecydowała się na zmianę koloru habitu. Skąd taka decyzja zakonników?

Jak informuje portal Stacja7.pl, decyzję o zmianie koloru habitu podjęła prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię, która szerzej znana jest pod nazwą "prowincji krakowskiej". Od teraz nowi bracia franciszkanie konwentualni będą nosili szare habity

„Zezwala się jednak braciom, którzy używali habitu w kolorze czarnym na jego dalsze noszenie. W klasztorach Prowincji poza Polską kolor habitu zależy od miejscowych zwyczajów” - czytamy na stronie krakowskiej prowincji franciszkanów. 

Dlaczego taka zmiana koloru habitu?

Jak informuje o. Jan Maria Szewek, bracia, którzy będą chcieli pozostać przy czarnym habicie, będą mogli go zachować, ale nowych zakonników będzie obowiązywał jedynie szary habit. 

Decyzja władz zakonu została podjęta po badaniach historycznych z których wynika, że do końca XVII w. wszyscy franciszkanie nosili szare habity. Zmiana, która nastąpiła w kolejnych latach mogła być podyktowana albo zmieniającą się modą albo niedoborem szarego materiału. 

DEON.PL POLECA

Do tej pory szare habity zostały wprowadzone w prowincjach krakowskiej i gdańskiej. Prowincja warszawska wciąż nie podjęła decyzji w tej sprawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Święty Franciszek z Asyżu (ok. 1181-1226) nawoływał do ubóstwa i miłości bliźniego, wzywał do nawrócenia i pokuty. Szczególną troską otaczał przyrodę i zwierzęta. Jest patronem wielu zgromadzeń. Wspiera niewidomych i ubogich. Otacza opieką robotników, kupców...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polscy franciszkanie zmieniają kolor habitu. Wiemy, skąd taka decyzja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.