Polscy katolicy solidarni z Ukrainą

Polscy katolicy solidarni z Ukrainą
ks. Marian Subocz (fot. caritas.pl)
KAI / kn

Polacy zdali egzamin z pomocy Ukrainie - uważa ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Organizacja ta zebrała już 1 mln 300 tys. zł. Bardzo duże jest zainteresowanie akcją wysyłania paczek w ramach akcji "Rodzina - rodzinie", organizowane są koncerty dobroczynne, Polacy nie zapominają też o modlitwie w intencji sąsiadów.

Ks. Subocz podkreśla, że polskie społeczeństwo zareagowało bardzo pozytywnie i odpowiedziało na apel polskich biskupów o modlitwę i wsparcie materialne dla Ukrainy. Z SMS-ów i wpłat indywidualnych na konto Caritas zebrano 1 mln 300 tys. zł, które zostaną przekazane do Caritas Spes we Lwowie. - Dokąd potrzebne było wsparcie na Majdanie w Kijowie, przesyłaliśmy fundusze na zakup żywności i medykamentów - relacjonuje dyrektor Caritas Polska. Kościelna organizacja obejmie wkrótce długofalową pomocą ok. 270 rodzin w Kijowie. Ponadto planuje również stypendia dla rodzin ukraińskich potrzebujących wsparcia.

DEON.PL POLECA

Owocem apelu biskupów jest także akcja wysyłania paczek z pomocą "Rodziny polskie - rodzinom ukraińskim". - Akcja ta może okazać się ważna także w dziele pojednania polsko-ukraińskiego - ocenia ks. Subocz. Dotychczas Caritas Polska wysłała już 4 tys. paczek. "Ludzie cały czas proszą o adresy, pod które można wysyłać dary z pomocą. Zainteresowanie społeczeństwa jest bardzo duże" - zaznacza ks. Subocz. W paczkach Polacy wysyłają głównie żywność i odzież, ale też załączają listy do rodzin, by nawiązać z nimi osobisty kontakt i tak np. mieszkańcy Kielc wspierają rodziny z rejonu tarnopolskiego. W akcji może wziąć udział każdy, kto wyśle maila na adres pomocukrainie@caritas.pl Dzięki współpracy z Pocztą Polską, wszystkie paczki do 20 kg, nawet jeśli będą ich tysiące - zwolnione są z opłat do końca marca br. Należy jedynie na opakowaniu umieścić dopisek "dla Ukrainy".

Z inicjatywy prezydium Konferencji Episkopatu - 28 lutego był Dniem Modlitwy i Postu w intencji Ukrainy. Po 364. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w dniach 12-13 marca biskupi skierowali "braterskie pozdrowienia do pasterzy i wiernych działających na terenie Ukrainy Kościołów i wspólnot chrześcijańskich".

W niedawnym wywiadzie dla KAI abp Stanisław Gądecki podkreślił, że do szczególnej solidarności z Ukraińcami skłania Polaków własne doświadczenie walki o wolność. Kościół katolicki zawsze towarzyszył narodowi w tej walce. - Pierwszą rzeczą jest "płacz z płaczącymi". Gdzie giną ludzie, tam winniśmy być razem z ludźmi, tam musi być Kościół - mówił.

Abp Gądecki apelował o modlitwę i pomoc humanitarną, ale też o szacunek dla wkładu Ukrainy w ofiarne budowanie własnej historii. "Nie pomijając bolesnych kart polsko-ukraińskiej historii, należy pamiętać o tym, że Ukraina złożyła chyba największą daninę krwi pośród narodów europejskich za swoje dążenia do wolności i niepodległości. Sam zorganizowany przez sowietów tzw. Wielki Głód pochłonął tam ok. 6 mln ofiar. Nigdzie też w Europie żaden Kościół nie był tak silnie prześladowany jak Ukraiński Kościół Greckokatolicki. Zresztą z Kościołem tym od 25 lat prowadzimy bliski dialog, który niezmiernie pomógł w pojednaniu polsko-ukraińskim".

Według abp. Gądeckiego powinniśmy być "adwokatami" Ukrainy na forum Unii Europejskiej. Wreszcie - co zresztą czynimy - winniśmy popierać studia w Polsce dla studentów ukraińskich. Oni zresztą już studiują na KUL-u i na innych uczelniach. Warto im pomóc, aby - z przyjaznym obrazem Polski w sercu - wrócili na Ukrainę i budowali tam jej lepszą przyszłość - wskazywał metropolita poznański.

Na rzecz wsparcia Ukrainy organizowane są też różne inicjatywy o charakterze kulturalnym. Wczoraj w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbył się koncert charytatywny pt. "Pokój Ukrainie". Wystąpił m.in. zespół "Один в каное", a jego wokalistka Ira Shvaidak, zaśpiewała m.in. wiersze ukraińskich poetów, w tym wybitnego Iwana Franko. Podczas spotkania pokazano także reportaż o wydarzeniach na kijowskim Majdanie, a uczestnicy spotkania mogli spotkać się z jego bohaterami. Śpiewano też narodowe ukraińskie piosenki. Współorganizatorem koncertu był warszawski Klub Inteligencji Katolickiej.

Jutro natomiast w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert dobroczynny na rzecz młodzieży w Polsce i na Ukrainie. Na scenie wystąpią ukraińscy tenorzy, soliści Opery Lwowskiej i Opery Kijowskiej, którzy tworzą zespół Tenors Bel'canto. Solistom towarzyszyć będzie orkiestra Mistrzowskiej Szkoły Muzycznej im. Salomei Kruszelnickiej ze Lwowa. W programie znajdą się m.in. arie z oper Donizettiego, Mozarta, Pucciniego, Verdiego. Początek o godz. 19. Organizatorem tego koncertu jest Stowarzyszenie Przymierze Rodzin, Fundacja Cultura Animi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polscy katolicy solidarni z Ukrainą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.