Polska fundacja Most Solidarności pomaga miejscowościom przyfrontowym w Donbasie

Polska fundacja Most Solidarności pomaga miejscowościom przyfrontowym w Donbasie
(fot. depositpotos.com)
KAI / df

Fundacja Most Solidarności we współpracy z Caritas Mariupol, aktywizuje lokalne społeczności, które tworzą socjalną i medyczną samopomoc. Dwuletni projekt finansowany z Polskiej Pomocy MSZ, realizowany jest w 16 miejscowościach znajdujących się nieopodal Mariupola na tzw. linii rozgraniczenia.

 

Sytuacja społeczna w obszarze przyfrontowym na Ukrainie jest dramatyczna. W pasie około 430 kilometrów od początku rosyjsko - ukraińskiego konfliktu w 2014 roku odnotowano blisko 3500 zgonów i 7000 obrażeń spowodowanych działaniami wojennymi, w tym działaniem min. Z obszaru, który zamieszkiwało 3,2 mln osób, wyemigrowało około 1,3 mln mieszkańców, z tego większość w wieku produkcyjnym, ci który pozostali zmagają się z 80% bezrobociem.

Najcięższy los dotyka osoby starsze, których emerytury nie przekraczają w przeliczeniu na polską walutę 400 zł. Problemy istnieją we wszystkich dziedzinach, w tym w edukacji, pomocy socjalnej czy medycznej.

Efektem projektu "Model usług społecznych i opieki zdrowotnej w obwodzie donieckim na Ukrainie" będzie stworzenie struktury pomocowej, opartej na zaktywizowanych mieszkańcach regionu. Osoby te, po przeszkoleniu staną się profesjonalnymi opiekunami osób zależnych. Wesprą tym samym struktury socjalne albo założą własną działalność z zakresu pomocy. Zadaniem tworzonej sieci opiekunów społecznych będzie rozpoznanie oraz reagowanie na potrzeby społeczne i medyczne, szczególnie osób starszych w regionie.

Fundacja wyposaży też Centrum Medyczne Caritas Mariupol, który świadczy pomoc medyczną na linii frontu.

84-letni mieszkaniec wsi Nowosiliwka, który mieszka samotnie w rozsypującym się domu opuszczonym przez bliskich podczas wizyty przedstawicieli fundacji prosił "żeby o nich nie zapominano i że pomoc, która otrzymują jest zesłana przez Boga".

"Nasz projekt z jednej strony przygotowuje strukturę pomocy społecznej na terenach działań wojennych, gdzie ciągle mieszkają ludzie pozbawieni wszelkiej pomocy. Z drugiej strony, to jest wsparcie dla mieszkańców, którzy są pozostawieni sami sobie. Chcemy dać pracę tym którzy zostali i mogą pracować oraz ulżyć tym, którzy są zdani na pomoc innym. Tam ciągle trwają walki, o których już w Polsce się nie mówi" - wskazuje Marta Titaniec, prezes fundacji Most Solidarności.

Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Projekt pomocy w Donbasie realizowany będzie do końca 2020 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska fundacja Most Solidarności pomaga miejscowościom przyfrontowym w Donbasie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.