Polska wspiera chrześcijan prześladowanych za wiarę na Bliskim Wschodzie

Polska wspiera chrześcijan prześladowanych za wiarę na Bliskim Wschodzie
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

O konieczności ochrony prześladowanych wyznawców religii na całym świecie oraz o polskiej pomocy humanitarnej dla chrześcijan zwłaszcza na Bliskim Wschodzie - rozmawiano podczas konferencji, która odbyła się w czwartek w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. Dziś po raz pierwszych, z inicjatywy polskiej dyplomacji, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie.

Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Polski ustanowiło dzień 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Jego celem jest zwiększenie poszanowania wolności religijnej na świecie i upamiętnienie wszystkich ofiar prześladowań.

Na początku br. Polska, zaniepokojona wzrostem nienawiści na tle religijnym, a co za tym idzie zwiększającą się dyskryminacją i prześladowaniami osób należących do mniejszości religijnych, wyszła z inicjatywą upamiętnienia ofiar prześladowań ze względu na wyznanie.

DEON.PL POLECA

Polska wspólnie z kilkoma innymi krajami (Egipt, Irak, Nigeria, USA, Brazylia, Jordania, Kanada i Pakistan) przygotowała specjalną rezolucję w tej sprawie. Została ona przyjęta przez konsensus na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ 28 maja br.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk stwierdził podczas czwartkowej konferencji w Centrum Prasowym PAP, że inicjatywa dotycząca rezolucji to jeden z elementów aktywności Polski jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

"Bierzemy odpowiedzialność jako członek tej Rady za globalne problemy, także za te, o których w naszej opinii mówi się zbyt mało. Takim globalnym wyzwanie jest zwiększające się niestety cały czas zjawisko prześladowania chrześcijan i innych grup ze względu na wyznanie" - powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

Międzynarodowy Dzień Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie - podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji - nie jest związany z żadną konkretną religią czy wyznaniem. Upamiętniać ma wszystkie ofiary prześladowań religijnych bez względu na szerokość geograficzną czy pochodzenie.

Szynkowski vel Sęk poinformował, że w ramach obchodzonego po raz pierwszy Dnia Upamiętniającego Ofiary Prześladowań ze względu na Religię w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku zorganizowano w czwartek nieformalne posiedzenie na temat bezpieczeństwa mniejszości religijnych w konfliktach zbrojnych. Przewodniczy mu polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, a bierze w nim udział m.in. Michelle Bachelet - Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka oraz przedstawiciele państw zasiadających w Radzie Bezpieczeństwa.

Minister-członek Rady Ministrów Michał Woś wymienił też organizacje i prowadzone przez nie projekty pomocy humanitarnej dla chrześcijan.

Są to m.in. budowa zagród dla zwierząt wraz z zakupem zwierząt hodowlanych w Iraku dla rodzin ocalałych z prześladowań islamskich fundamentalistów z ISIS, projekt budowy domów mieszkalnych dla jazydów, centra aktywizacji zawodowej w Dolinie Niniwy, wysyłka sprzętu medycznego dla szpitali w Syrii, zakup protez dla 302 dzieci z pogranicza syryjsko-tureckiego, ale także wsparcie dla projektów misjonarskich: pracownie krawieckie dla kobiet w Kamerunie, apteki prowadzone przez misjonarzy w Zambii. Polska będzie też kontynuować wsparcie dla mieszkańców, którzy zostali na miejscu w Syrii.

Projekty te realizuje kilka organizacji pozarządowych, w tym m.in. Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Caritas Polska, Polska Misja Medyczna i Fundacja "Orla Straż".

"Te projekty autentycznie zmieniły życie tych ludzi, co sami nam przyznają" - powiedział min. Woś. Jego zdaniem, pomoc potrzebującym chrześcijanom na Bliskim Wschodzie czy w Afryce "to nie jest tylko zwykły odruch serca, ale ta pomoc jest w po prostu w polskim interesie, gdyż pomagając na miejscu zmniejszamy presję migracyjną na Europę".

Dyrektor polskiej sekcji Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło przypomniał, że już Jan Paweł II i Benedykt XVI mówili o tym, że wieki XX i XXI to wieki prześladowania chrześcijan. Jak stwierdził, 45 mln wyznawców Chrystusa oddało w tym okresie swoje życie za wiarę. Podkreślił, że dla tamtejszy ludzi równie ważne co pomoc materialna jest upominanie się o podstawowe prawa człowieka, do których należy wolność religijna.

Rządową pomoc dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie nazwał "bardzo cenną inicjatywą MSZ". "Polska jako ojczyzna Jana Pawła II wpisuje się w poszanowanie tej wolności religijnej jako podstawowego prawa każdego człowieka" - dodał.

Jak wynika z najnowszego raportu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP) - w 2018 r. zginęło na świecie co najmniej 4305 wyznawców Chrystusa a ponad 1,8 tys. świątyń chrześcijańskich zniszczono lub przynajmniej zaatakowano. W sumie ponad 327 mln wyznawców Chrystusa w różnych częściach świata jest obecnie prześladowanych lub dyskryminowanych.

Najbardziej miarodajne, coroczne, raporty na temat prześladowań chrześcijan ogłaszają właśnie PKwP oraz Open Doors (Otwarte Drzwi) i Departament Stanu USA.

Według najnowszego opracowania tej pierwszej organizacji w 2018 w 38 krajach dochodziło do "poważnych lub skrajnych przypadków łamania wolności religijnej", a w 21 z nich - do prześladowań.

Raport PKwP nie tylko przedstawia stan wolności religijnej na świecie, ale wskazuje też, jak zmieniała się pod tym względem sytuacja w różnych krajach i regionach w ostatnich dwóch latach. Okazuje się, że "najokrutniejsze oblicze" prześladowania mają niezmiennie w Korei Północnej, Arabii Saudyjskiej, Nigerii, Afganistanie i Erytrei.

Dokument zwraca uwagę na różne tła przemocy i prześladowań o podłożu religijnym. Mają one bardzo szeroki zakres: od agresywnego i wrogo nastawionego do "obcych" nacjonalizmu po ultranacjonalizm, ale w każdym takim przypadku mniejszości religijne są postrzegane jako zagrożenie dla państwa. Według PKwP jest to jedna z najbardziej niepokojących tendencji, występująca w Indiach, Chinach, Korei Północnej, Pakistanie i Mianmarze.

Z kolei według raportu Open Doors (Otwarte Drzwi) - organizacji protestanckiej, obecnej w ponad 60 krajach - w 2018 zginęło więcej wyznawców Chrystusa niż rok wcześniej: w sumie było ich co najmniej 3066. Liczba ta nie obejmuje tych, którzy zginęli w wyniku wojen czy klęsk żywiołowych jak susze czy powodzie, ale dotyczy wyłącznie zabójstw z powody wiary. Głównymi sprawcami pozostają niezmiennie od lat fundamentalizm islamski i nacjonalizm religijny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska wspiera chrześcijan prześladowanych za wiarę na Bliskim Wschodzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.