Polski biskup zakazuje szczepionki, która chroni przed nowotworami

Polski biskup zakazuje szczepionki, która chroni przed nowotworami
(fot. ks. Tomasz Lis / Diecezja Sandomierska)
1 miesiąc temu
KAI / ml

Polski biskup misyjny Jan Ozga zabronił na terenie swojej diecezji Doumé-Abong’ Mbang szczepienia Gardasilem przeciw rakowi szyjki macicy. W ramach kampanii prowadzonej przez rząd Kamerunu szczepionka ta ma być podawana dziewczynkom w wieku 9-13 lat.

Według dziennika „Le Messager” z 23 listopada, bp Ozga swą decyzję „opiera na refleksji na temat tej szczepionki, przeprowadzonej przez Krajową Konferencję Biskupią”. Zalecił, by „nie przyjmować ekip medycznych” aplikujących Gardasil.

Podczas 45. Zgromadzenia Plenarnego Krajowej Konferencji Biskupiej Kamerunu, jakie odbyło się w dniach 3-6 listopada 2020 r. w Yaounde, jej przewodniczący bp Abraham Kome wyraził wątpliwości wobec tej szczepionki i zażądał bardziej pogłębionych badań nad jej stosowaniem. – Opieramy się na logicznej zasadzie: w przypadku wątpliwości należy się powstrzymać [od działania] – wyjaśnił hierarcha.

Biskupi rozmawiali z delegacją ministerstwa zdrowia publicznego i po spotkaniu oświadczyli, że „wyjątkowo delikatny charakter” sprawy, „zasługuje i wymaga” podjęcia „głębokiej refleksji zarówno naukową, jak etycznej”.

Również biskupi diecezji Nkongsamba i Obala oraz stowarzyszenie „Musulmans pour la coopération et le développement” (Muzułmanie na rzecz współpracy i rozwoju) odrzucili stosowanie szczepionki.

Gardasil to szczepionka na HPV, czyli na wirusa brodawczaka ludzkiego. Istnieją rozbieżności co do jej wpływu na zapobieganie nowotworom i zmianom przedrakowym sromu, pochwy, szyjki macicy i odbytnicy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Heller, Wojciech Bonowicz, Bartosz Brożek, Zbigniew Liana
39,90 zł

Zaczął edukację w radzieckim kołchozie, by po latach zająć się wyjaśnianiem natury Wszechświata. Studia i pierwsze lata życia kapłańskiego upłynęły mu pod znakiem trudnych gier z władzami komunistycznymi. Na seminariach w Castel Gandolfo spotykał się...

Skomentuj artykuł

Polski biskup zakazuje szczepionki, która chroni przed nowotworami
Komentarze (52)
BS
Bartosz Szybiak
1 grudnia 2020, 00:39
LEKARZ Jak można zakazywać szczepionki nie posiadając podstawowej wiedzy medycznej?! Istnieje wiele prac naukowych potwierdzających wyraźny związek zachorowania na HPV z rozwojem raka szyjki macicy. Haniebne wtrącanie się biskupa w nieswoje kompetencje bedzie miało jednoznaczny zły wpływ na zdrowie i życie kobiet. Zwykła głupota....
JC
~January Cierawski
30 listopada 2020, 12:16
W Kenii była już w 2014 roku afera ze szczepionkami przeciwtężcowymi, więc sprawę przed medialnym nagłaśnianiem należy lepiej poznać. Inaczej miesza się ludziom w głowach. Chyba , że bardziej chodzi o zwiększenie "klikalnośći" na stronie internetowej niż o rzetelność przekazu. https://www.ekumenizm.pl/koscioly/katolickie/kosciol-katolicki-w-kenii-przeciwny-szczepionkom-na-tezec/
JC
~January Cierawski
30 listopada 2020, 11:49
A poronień przypadkiem nie powoduje ta szczepionka? Czy autor dowiedział się całej prawdy o działaniu tej konkretnej szczepionki na organizm dziewcząt? Zakaz biskupa trzeba zrozumieć, bo on dba o przyszłość dziewcząt.
AR
~Awdotia Romanowa
30 listopada 2020, 16:53
Żaden biskup nie dba o przyszłość dziewczyn.
GU
Grażyna Urbaniak
30 listopada 2020, 19:08
O przepraszam, św.Mikołaj, który był biskupem starał się dla nich o posag. :)
JK
~Jan K.
1 grudnia 2020, 09:48
@Grażyna Urbaniak, rak szyjki macicy to poważna sprawa a ty tu bajki opowiadasz...
JC
~January Cierawski
1 grudnia 2020, 18:37
A ilu biskupów znasz Awdotio Romanowo, a prędzej Mario?
Oriana Bianka
Oriana Bianka
29 listopada 2020, 17:04
Przy okazji dowiedziałam się, że Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej i EOG, gdzie powszechne szczepienia, finansowane ze środków publicznych przeciwko HPV nie są prowadzone. "Do 2019 roku niemal wszystkie kraje UE/EOG wprowadziły szczepienie przeciwko HPV do krajowych programów powszechnych szczepień. Programy powszechnych szczepień dziewcząt prowadzi 30 z 31 krajów (wszystkie oprócz Polski)." "Wirus HPV odpowiada praktycznie za wszystkie nowotwory szyjki macicy". Szczepionka jest dość dobrze przebadana i udokumentowana jest jej skuteczność. Na podstawie artykułu z portalu "medycyna praktyczna dla lekarzy" z 29 listopada 2020 roku.
IC
Iwona czaplicka
29 listopada 2020, 15:47
W grupie Dunek ktore rzekomo ucierpialy od szczepionki na wozku jest JEDNA - i byla na wozku przed szczepieniem. Dokladne badania nie wykazaly zadnyc zmian neurologicznych. Powod? Dziewczyny sie nie ucza i otrzymuja zasilek. Siedza w domu, jedna jezdzila niby na leczenie (wlewy witamin) do Anglii. Histeria, chec wygodnego zycia. Nie udalo sie wykazac jakiejkolwiek utraty zdrowia.
GU
Grażyna Urbaniak
29 listopada 2020, 09:05
Nie od dziś wiadomo, że Big Pharma traktuje Afrykę jako poligon doświadczalny. Musi być jakiś istotny powód, dla którego i biskup i muzułmanie mają obawy co do skutków szczepionki. Dlatego tytuł artykuliku jest wyjątkowo bałamutny, bo sugeruje jakoby biskup nie chciał chronić swoich wiernych przed nowotworami.
M*
Monika * Monika
29 listopada 2020, 14:44
proszę trochę poczytać, a nie wydawać opinie nie znając tematu - szczepionka jest od lat obowiązkowa w krajach rozwiniętych! według Pani rozumowania, to kraje rozwinięte najpierw były poligonem doświadczalnym.
GU
Grażyna Urbaniak
29 listopada 2020, 15:14
Kraje rozwinięte już się zorientowały że szkodzi, a biznes musi się kręcić - to teraz Big Pharma chce uszczęśliwić Kamerun.
MK
~Matylda Kostrzewska
29 listopada 2020, 23:12
Kłami Pani. Pewnie nie ma Pani córki i wnuczek. Pewnie w ogóle nie jest Pani kobietą, tylko się za nią podaje.
GU
Grażyna Urbaniak
30 listopada 2020, 13:46
Kurcze! Zaraz usłyszę "pokaż macicę albo wyp..."!
RL
~Remigiusz Lewski
29 listopada 2020, 07:31
Wolność od HPV sprzyjałaby łamaniu VI przykazania, zatem sumienie nie pozwala biskupowi zgodzić się na promowanie grzechu. :(
AA
~Aga Aga
29 listopada 2020, 18:18
Niestety, HPV można się zarazić również w wyniku gwałtu, bez JAKIEGOKOLWIEK grzechu kobiety...
RL
~Remigiusz Lewski
29 listopada 2020, 19:09
Oczywiście mój komentarz był ironiczny ;) Ale to gorzka ironia.
AS
~anty szczepionek
28 listopada 2020, 22:40
Są jednak jeszcze mądrzy biskupi, szkoda tylko że tak daleko od naszego kraju, szacun Biskupie Janie
HM
~Hela Mazur
28 listopada 2020, 22:21
Gardialis został wycofany w Japonii po tym jak kilkaset kobiet zaraz po zaszczepienie doznało NOP jak potworne chroniczne bóle głowy, przestały miesiączkować a nawet kilka wylądowało na wózku inwalidzkim. To bardzo głośna sprawa. Wygooglujcie. Podobnie przestały jej stosować Dunki i Holenderki. W USA też nie jest ona popularna jak piszecie. I nie ma dowodów że chroni ona od hpv. Nic na to nie wskazuje. Brodawczak to wirus i przenosi się drogą płciową. Chroni przed nim wstrzemięźliwość. I tylko ona.
MG
~Misjonarz Gościnnie
28 listopada 2020, 21:15
to ciekawe - większość osób tu wypowiadających się przeciw biskupowi Ozga jest pewnie tu w Polsce przeciw szczepionkom ! ale kobietom i dziewczętom na Czarnym Lądzie to każda z nich życzy i zaleca, a nawet żąda aby ich zaczepić. Więc nie chodzi tu wcale o szczepionkę Chodzi o dowalenie biskupowi.
AR
~Awdotia Romanowa
29 listopada 2020, 18:48
Nie, nie chodzi o dowalenie biskupowi. Dwa miesiące temu pozwoliłam na zaszczepienie mojej córki tą samą szczepionką. Szczepienia organizował samorząd, państwowa służba zdrowia nie organizuje tego typu szczepień bo... polscy biskupi są nieprzychylni takiemu sposobowi zapobiegania nowotworom. Wolą śmierć kobiet na raka szyjki macicy. No ale cóż znaczy życie kobiety dla polskiego biskupa...
MK
~Matylda Kostrzewska
28 listopada 2020, 20:25
Po prostu kolejny wUJ. I morderca kobiet w jednym.
KP
~katolik pomniejszego płazu
28 listopada 2020, 20:05
1. "biskup zakazuje szczepionki, która chroni przed nowotworami". 2. "Istnieją rozbieżności co do jej wpływu na zapobieganie nowotworom i zmianom przedrakowym". to w końcu chroni, czy nie chroni? bo może się okazać, że afrykańskie kobiety powinny biskupowi dziękować.
Oriana Bianka
Oriana Bianka
28 listopada 2020, 17:07
Szczepionka ma chronić przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. Ten rodzaj nowotworu jest jednym z najczęstszych przyczyn zgonów wśród kobiet. Szczególnie narażone są na niego m. innymi kobiety, które wielokrotnie rodziły. Jeśli ta szczepionka jest bezpieczna i może uratować w przyszłości życie wielu kobiet, dlaczego biskup przeciwstawia się szczepieniom?
KP
~katolik pomniejszego płazu
28 listopada 2020, 20:34
bo istnieją poważne wątpliwości czy jest bezpieczna. proszę poszukać "Gardasil kontrowersje"
GU
Grażyna Urbaniak
29 listopada 2020, 09:58
1.Nie ma żadnego naukowego dowodu na o, że szczepionka przeciw HPV zapobiega rakowi szyjki macicy. Szczepionka nie jest ani konieczna, ani skuteczna, ani bezpieczna. Jest bezużyteczna i niebezpieczna” –prof. Carlos Alvarez-Dardet, ekspert ds. szczepień z hiszpańskiego Uniwersytetu w Alicante. 2.Ostateczne orzeczenie sądu federalnego USA z 25 września 2017 roku w sprawie śmierci Christiny Tar-sell: „Szczepionka Gardasil firmy Merck Sharp & Dohme Corp. wywołuje problemy autoimmunologiczne powodujące nagłe osłabienie i/lub śmierć”
MK
~Matylda Kostrzewska
29 listopada 2020, 23:09
A Ziemia jest płaska, zaś Słońce, czyli Helios, w rydwanie zaprzęgniętym w cztery rumaki, codziennie zaczyna swoją wędrówkę po nieboskłonie wynurzając się na wschodzie Ziemi, i zanurzając wieczorem w Oceanie po Jej zachodniej części. Tylko dziewcząt i kobiet, zarażonych najczęściej przez swoich niewiernych mężów, żal... Bo umrą w męczarniach, osierocając małe dzieci...
GU
Grażyna Urbaniak
30 listopada 2020, 14:52
Straszna jest ta wizja rzeszy małych dzieci osieroconych przez umierające w męczarniach matki, tylko niestety jest ona wytworem wyobraźni pani Matyldy. Prawie każdy człowiek zaraża się kiedyś brodawczakiem i w 98 % przypadków organizm pozbywa się wirusa w okresie 1-2 lat. U ok.2% ludzi zakażenie przechodzi w formę przetrwałą, która MOŻE doprowadzić do zmian nowotworowych w sytuacji braku odpowiedniej opieki medycznej. Obecność raka szyjki macicy notowana jest przeważnie u kobiet w wieku 45-59 lat. Czyli te sierotki już są raczej dorosłe. Zatem nie pozostaje mi nic innego, jak odbić pani zarzut o moim rzekomym kłamstwie do pani ogródka.
MK
~Matylda Kostrzewska
1 grudnia 2020, 10:06
Tak. Mężczyźni b. często są zarażeni brodawczakiem, ale nie wywołuje o u nich żadnych problemów zdrowotnych. Kobiety najczęściej zarażają się od mężczyzn. Tak, młode kobiety też umierają. Nawet takie, które nie zdążyły mieć dzieci. Pani Grażyno, przestańmy leczyć zęby: w końcu nie wszystkim spróchnieją i wypadną, a z pewnością utrata zęba nie prowadzi tak bezpośrednio do śmierci, a jeśli tak, to umrą jednostki najsłabsze i zbędne dla społeczeństwa (np. kobiety w wieku 45-59 lat ?)
MK
~Matylda Kostrzewska
1 grudnia 2020, 10:10
Znowu Pani kłamie. "Wiemy, że największy szczyt zachorowania przypada między 20 a 30 rokiem życia, ale do 45 roku życia w dalszym ciągu liczba zachorowań na raka szyjki macicy jest bardzo wysoka, więc warto się zaszczepić także w tym wieku - wyjaśnia doc. Michalski." Doc. Bogdan Michalski, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej w woj. śląskim i ekspert programu "Jestem przy Tobie"
SG
~Sadih Gabre
28 listopada 2020, 15:34
Szanowni Państwo z Deonu: to nie jest szczepionka przeciwko rakowi szyjki macicy. To jest szczepionka antykoncepcyjna przyjęta przez WHO celem ograniczenia demografii po ostatniej sesji wyjazdowej WHO w Afryce ! Czy naprawdę jesteście tak naiwni???????
TK
Taki Kwiatek
29 listopada 2020, 12:11
Oszalałeś człowieku ??? Co ty pleciesz!!! Zarówno w Polsce jak i innych krajach szczepi się dziewczynki gardasilem przeciwko hpv. To nie ma nic wspólnego z antykoncepcją !!! p.s. na logikę biorąc jakby ta szczepionka miała takie działanie to zapewne byłaby szeroko i chętnie stosowana
JC
~January Cierawski
30 listopada 2020, 12:02
Pani Agnieszko, przykro mi to powiedzieć, ale Pani nie jest fachowcem, więc proszę ostrożniej z wydawaniem pochopnych sądów. Badania statystyczne z krajów afrykańskich wskazują na działanie uboczne szczepionki w postaci , w tym istotnego ograniczenia zdrowia reprodukcyjnego kobiet po Gardasilu! Ponieważ afrykańscy lLekarze alarmują, więc episkopat reaguje na te odgłosy prawidłowo.
Tomek Pe
Tomek Pe
28 listopada 2020, 15:32
Takie mam niejasne przeczucie, że może biskupi są powołani do zajmowania się nieco innym aspektem życia.
KA
~Kapitan Arianator
28 listopada 2020, 13:01
Mam nadzieję, że decyzja o zakazie została podjęta z powodów czysto medycznych, a nie z powodu rzekomo etycznych (odmawianie ratunku osobom dlatego, że zlamaly VI przykazanie ma się nijak z chrześcijaństwem, ani tym bardziej z cywilizacja życia). Mimo wszystko jednak nie wydaje mi się, by Episkopat jakiegoś kraju był autorytetem lub ekspertem w takich dziedzinach jak medycyna. Może niedługo się dowiem, że w jakimś kraju Episkopat podjął decyzję, że sprzeciwia się budowie elektrowni jądrowej, bo uznali, że jest niebezpieczna.
M*
Monika * Monika
28 listopada 2020, 12:53
Jesteśmy już nawet za Kamerunem... Pomijam fakt, że biskup miesza się w sprawy, na których się nie zna, ale w Polsce też się nie szczepi. W normalnych krajach (cała Europa Zachodnia, Czechy, Łotwa), USA, Kanadzie i wielu krajach Afryki szczepienie jest refundowane, bo im zależy na życiu kobiet. Patriarchalna Polska ma nas gdzieś! To jest bardzo smutne...
JO
Jan Ops
30 listopada 2020, 09:59
Uwielbiam to: "biskup miesza się w sprawy, na których się nie zna"! po pierwsze, skąd Pani wie, że się nie zna? Po drugie, czy Pani wypowiada się tylko w kwestiach zawodowych, w pozostałych milcząc jak grób, żeby się "nie mieszać"?
M*
Monika * Monika
30 listopada 2020, 15:46
Bo się nie zna: skończył teologię i to wszystko! Poza tym on nie decyduje o sobie, to może robić nie będąc lekarzem. Tutaj jego słowa i decyzje mogą zaważyć na śmierci innych osób. Biskup nie powinien postępować nierozważnie.
MX
~M X
28 listopada 2020, 12:51
Przepraszam, ale o tym, czy na danym terenie można szczepić, czy nie, decydują chyba władze państwowe. Poza tym jakie biskup ma kwalifikacje medyczne, żeby ocenić, czy szczepionka niesie ze sobą ryzyko?
PG
~pedro gieysztor
28 listopada 2020, 12:32
ten człowiek właśnie przyczynił się do śmierci setek młodych kobiet. w australii po wprowadzeniu szczepionki dramatycznie spadła ilość nowotworów raka szyjki macicy i kraj jest na dobrej drodze do wyeliminowania choroby. z tego co kojarzę to jak byłem młody to kościół w polsce też krzywo patrzł na tą szczepionkę, ciekawe czemu?
M*
Monika * Monika
29 listopada 2020, 14:48
Dokładnie tak!
KN
Krzysiek Niepiekło
1 grudnia 2020, 23:56
No ale na czym ten dramat polegał? Czyżby zakłady pogrzebowe z tego powodu zaczęły plajtować?
TW
~Tomek Wiśniewski
28 listopada 2020, 10:01
Ciekaw jestem jak postąpiłby biskup Ozga gdyby był kobietą...
KN
Krzysiek Niepiekło
28 listopada 2020, 21:46
Jak by był kobietą, to nie był by biskupem
RL
~Remigiusz Lewski
29 listopada 2020, 19:21
Otóż to. Stąd urząd biskupa jest niewarty ludzkiej uwagi, gdyż "Bóg stworzył ich mężczyzną i niewiastą", a więc biskupi nie przeżywają człowieczeństwa w pełni.
GU
Grażyna Urbaniak
30 listopada 2020, 10:55
Masz ci los! Czyżby i Jezus nie przeżył swojego człowieczeństwa w pełni?
RL
~Remigiusz Lewski
30 listopada 2020, 16:50
Od kiedy biskup jest w Trojcy św.? ;)
KN
Krzysiek Niepiekło
28 listopada 2020, 09:41
Ja słyszałem, że były już takie szczepionki, które powodowały bezpłodność.
AR
~Awdotia Romanowa
29 listopada 2020, 18:53
A ja słyszałam, że jedna pani się zaszczepiła i tego samego dnia wpadła pod samochód. Czyli zmarła przez szczepionkę?
JC
~January Cierawski
30 listopada 2020, 12:44
A o znalezionym przez lekarzy w 2014 r hormonie hCG w szczepionce przeciwtężcowej stosowanej w Kenii Pani Awdokia już wie? https://pubmedinfo.org/2020/02/24/kenijscy-lekarze-znajduja-hormon-hcg-w-szczepionce-przeciw-tezcowi/
AR
~Awdotia Romanowa
30 listopada 2020, 16:55
Na stronie, którą Pan podaje kwestionuje się totalnie wszystko. Takie nie bo nie.
JC
~January Cierawski
1 grudnia 2020, 18:53
Niech się Pani nie kompromituje na stare lata. Skandal z hormonem hCG w szczepionkach przeciwtężcowych dla Afrykanek był międzynarodowy, a Pani mi tu kręci nosem na rzetelną informację ( dodatkowo dla ułatwienia podaną w j.polskim). Czyżby oświecała Panią jakaś koleżanka przybyła z Czarnego Lądu, która "wie lepiej" o tamtejszym stanie higienicznym ? Niech WHO nie serwuje podobnych szczepionek, bo w Afryce też działają laboratoria medyczne, gdzie niekiedy sprawdza się skład poszczególnych partii. Nie wolno nikomu traktować Afrykanów jak podludzi i przeprowadzać na nich eksperymenty depopulacyjne.

Skomentuj artykuł

Polski biskup zakazuje szczepionki, która chroni przed nowotworami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.