Polski i niemiecki Kościół razem 1 września

Polski i niemiecki Kościół razem 1 września
(fot. Archangel12 / (CC BY 2.0) / flickr.com)
KAI / pk

Pojednanie między Niemcami a Polakami po historii przemocy, wspólna przyszłość narodów w zjednoczonej Europie oraz wkład Niemiec i Polski do pokoju, wolności i solidarności na świecie - to główne powody wizyty w Polsce przewodniczącego Episkopatu Niemiec kard. Reinharda Marxa. Biskupi polscy i niemieccy wspólnie upamiętnią 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

W związku z tym przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów, arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx odwiedzi w dniach 31 sierpnia-2 września Gliwice i Warszawę, poinformował 13 sierpnia sekretariat episkopatu Niemiec w Bonn.

W Gliwicach kardynałowi towarzyszyć będzie bp Wolfgang Ipold z Görlitz. Tam też planowane jest spotkanie przewodniczących konferencji episkopatów obu krajów - kard. Marxa i abp. Stanisława Gądeckiego. 31 sierpnia w katedrze gliwickiej o godz. 18.00 rozpocznie się niemiecko-polska Msza św., której przewodniczyć będzie abp Gądecki, a kazanie wygłosi kard. Marx.

Na ten dzień zaplanowano również uroczystości na terenie dawnej radiostacji gliwickiej, którą zaatakowali 31 sierpnia 1939 roku przebrani w polskie mundury niemieccy kryminaliści. Wydarzenie to, zwane "Prowokacją Gliwicką", wykorzystał Adolf Hitler jako pretekst do napaści na Polskę i rozpoczęcia wojny.

Obok obu przewodniczących episkopatów i kilku innych biskupów polskich i niemieckich, w tym metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca i biskupa gliwickiego Jana Kopca, w uroczystościach wezmą też udział przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, wspólnoty żydowskiej oraz burmistrz Gliwic, którzy wygłoszą okolicznościowe przemówienia.

1 września kardynał Marx przyjedzie do Warszawy. Program jego pobytu w stolicy Polski przewiduje spotkanie z metropolitą warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem, nawiedzenie grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Komunikat biura prasowego episkopatu Niemiec podkreśla, że przez swoją wizytę w Polsce kard. Marx pragnie złożyć hołd polskiej historii wolnościowej i jej znaczeniu dla kształtowania wolnej Europy. W tym kontekście - w komunikacie episkopatu Niemiec, przypomniano, że w tych dniach przypadają ważne daty z "pełnych napięć" dziejów Polski: 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, 25. rocznica upadku komunizmu w naszym kraju i 10-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polski i niemiecki Kościół razem 1 września
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.