Polski utwór na otwarciu katedry Notre Dame. Został skomponowany na cześć św. Jana Pawła II

Polski utwór na otwarciu katedry Notre Dame. Został skomponowany na cześć św. Jana Pawła II
Polski utwór towarzyszył otwarciu katedry Notre Dame. Fot. PAP/EPA/SARAH MEYSSONNIER / POOL
wPolityce.pl / jh

7 grudnia Paryż stał się świadkiem historycznego momentu - odbudowana po pożarze katedra Notre Dame ponownie otworzyła swoje drzwi. Uroczystości towarzyszył wyjątkowy akcent: wykonanie utworu „Totus Tuus” polskiego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego, który podkreślił duchowy i symboliczny wymiar wydarzenia.

Po czterech latach od tragicznego pożaru, który niemal doszczętnie zniszczył katedrę Notre Dame, w Paryżu odbyła się uroczysta ceremonia jej ponownego otwarcia. Rozpoczęła ją symboliczna chwila - arcybiskup Paryża Laurent Ulrich trzykrotnie zapukał pastorałem do monumentalnych drzwi świątyni. Odpowiedzią był śpiew psalmu w wykonaniu chóru Maitrise Notre Dame, który rozbrzmiewał w echo na wezwanie arcybiskupa.

Kiedy drzwi katedry otworzyły się po trzecim puknięciu, arcybiskup uczynił znak krzyża i przestąpił próg świątyni, witając zgromadzonych gości. Wewnątrz czekali przedstawiciele państw, organizacji międzynarodowych, a także prezydent Emmanuel Macron z małżonką.

„Totus Tuus” - polski akcent w sercu Paryża

Wyjątkowym elementem ceremonii było wykonanie „Totus Tuus” - utworu skomponowanego przez Henryka Mikołaja Góreckiego w 1987 roku na cześć papieża Jana Pawła II. Wybór tej kompozycji nie był przypadkowy. „Totus Tuus” nie tylko oddaje głębokie duchowe znaczenie relacji człowieka z Bogiem, ale także nawiązuje do uniwersalnych wartości pokoju i odrodzenia - doskonale wpisujących się w symbolikę odbudowy Notre Dame.

DEON.PL POLECA

Jak zauważył w mediach społecznościowych Krzysztof Szczerski, stały przedstawiciel RP przy ONZ:

- Katedra Notre Dame otwiera się ponownie przy dźwiękach "Totus Tuus’"Henryka Mikołaja Góreckiego - utworu skomponowanego na cześć św. Jana Pawła II. Duch wieje kędy chce.

Niezwykła historia „Totus Tuus”

Utwór „Totus Tuus” należy do najważniejszych dzieł chóralnych Góreckiego. Kompozytor stworzył go na zamówienie, z myślą o trzeciej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski. Tekst autorstwa Marii Bogusławskiej w niezwykle subtelny sposób oddaje ideę papieskiego motta: „Cały Twój”. Po raz pierwszy utwór został zaprezentowany podczas koncertu w 1987 roku, a od tego czasu stał się jednym z najbardziej cenionych utworów na chór a cappella w repertuarze sakralnym.

Jak podkreśla Polskie Wydawnictwo Muzyczne, utwór Góreckiego nie tylko zachwyca kunsztem kompozytorskim, ale także urzeka głębią emocji, jakie w nim zawarł - miłością, oddaniem i duchowością.

Symbol odrodzenia

Utwór „Totus Tuus” podczas ceremonii w Notre Dame stał się symbolem odrodzenia i nadziei, podobnie jak sama katedra - świadectwo tego, że mimo zniszczeń i trudności, duch przetrwał. Ponowne otwarcie świątyni w blasku śpiewu chóralnego Góreckiego to chwila, która z pewnością zapisze się na kartach historii, łącząc duchowość polskiego kompozytora z uniwersalnym przesłaniem paryskiej katedry.

Notre Dame znów stoi dumnie, będąc świadkiem wielowiekowego dziedzictwa, a dźwięki „Totus Tuus” przypomniały światu o sile odrodzenia - duchowego i materialnego.

Źródło: wPolityce.pl / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jerzy Sermak SJ

"Wiara nie jest dodatkiem do życia, jest samym życiem. Mogę więc powiedzieć: "tak żyję, bo jestem człowiekiem wierzącym". Moja wiara to droga przez życie, które dla nikogo, zwłaszcza w dzisiejszych czasach nie jest proste i...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polski utwór na otwarciu katedry Notre Dame. Został skomponowany na cześć św. Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.