Południowokoreańscy biskupi z wizytą w Korei Północnej

Południowokoreańscy biskupi z wizytą w Korei Północnej
(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

Południowokoreańscy księża będą mogli w większe święta udawać się do Pjongjang, w stolicy Korei Północnej, by odprawić Mszę w tamtejszej katedrze. To jedyna otwarta świątynia katolicka w tym komunistycznym kraju, jednak z powodu całkowitego braku kapłanów nie sprawuje się w niej Eucharystii.

Wiadomość o tej niebywałej jak na północnokoreański reżim zmianie podał dziś rzecznik południowokoreańskiego episkopatu.

Przywiozła ją do Seulu delegacja 17 południowokoreańskich duchownych katolickich, którzy przebywali w Pjongjang z czterodniową wizytą (1-4 grudnia). Wpisała się ona w intensywniejsze w ostatnim czasie kontakty między obu Koreami, związane niewątpliwie z katastrofalną sytuacją ekonomiczną Północy, będącą tam wynikiem komunistycznej polityki i gospodarki.

W skład delegacji wchodziło czterech biskupów, co również nie jest zupełną nowością, aczkolwiek ich poprzednie wizyty wiązały się wyłącznie z tak pożądaną przez północnokoreańskie władze pomocą humanitarną. Tym razem oficjalnym powodem była sprawa remontu katedry w Pjongjang.

DEON.PL POLECA

Bez precedensu jest również to, że biskupi z Korei Południowej otrzymali osobiste zaproszenia od przewodniczącego północnokoreańskiego stowarzyszenia tzw. "katolików patriotycznych".

Warto też wspomnieć, że w delegacji znalazło się dwóch południowokoreańskich hierarchów, którzy według danych oficjalnie publikowanych w papieskim roczniku Annuario Pontificio są równocześnie administratorami apostolskimi jednej z diecezji i opactwa terytorialnego w Korei Północnej, nie mają jednak do nich dostępu. Natomiast nie było wśród nich arcybiskupa Seulu, który jest takim administratorem właśnie dla diecezji Pjongjang.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Południowokoreańscy biskupi z wizytą w Korei Północnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.