Pomoc Kościołowi w Potrzebie rozpoczyna drugą fazę wsparcia dla Ukrainy

Pomoc Kościołowi w Potrzebie rozpoczyna drugą fazę wsparcia dla Ukrainy
Fot. PAP/Paweł Supernak
KAI/dm

Międzynarodowe dzieło katolickie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP) rozpoczęło drugą fazę wsparcia humanitarnego dla Ukrainy. W niespełna osiem tygodni po rozpoczęciu wojny przekazano kolejnych niemal 1,5 miliona euro dla sióstr zakonnych, księży, parafii, seminariów duchownych, klasztorów, prowadzonych przez Kościół domów opieki dla seniorów oraz ośrodków dla uchodźców, poinformowała organizacja 19 kwietnia w niemieckim Königstein. Wcześniej przekazano już 1,3 mln euro.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie dla Ukrainy

Według tej informacji, pomoc jest przeznaczona przede wszystkim dla klasztorów i parafii opiekujących się uchodźcami na zachodniej Ukrainie, a taką działalność podjęło wiele z nich. Kierująca programem Magda Kaczmarek powiedziała, że wiele z ośrodków kościelnych przyjęło uchodźców. Ich zaopatrzenie i utrzymanie jest ogromnym wyzwaniem duszpasterskim i finansowym. Według UNHCR, około 10 mln Ukraińców, a więc jedna czwarta ogółu ludności kraju, musiało uciekać ze swoich domów. Około 6 milionów, to uchodźcy we własnym kraju.

Obok artykułów spożywczych i leków potrzebne są generatory prądu, które wielu ludziom pozwolą na ogrzewanie oraz gotowanie. Obecnie jest też duża potrzeba pojazdów, które przewiozą środki pomocy z zachodniej Ukrainy na wschód i południe kraju. Według informacji Magdy Kaczmarek, pomoc humanitarna jest najczęściej dostarczana do Lwowa, a dalszy jej transport przejmują wolontariusze ukraińscy, często z narażeniem życia.

W pakiecie pomocy jest też 600 tys. euro w formie intencji mszalnych. Pieniądze te przeznaczono na pomoc księżom na Ukrainie, którzy od swoich diecezji otrzymują albo niewielkie wynagrodzenie albo nie otrzymują go wcale. Jest to forma wsparcia nie tylko dla duszpasterzy w regionach, w których toczy się wojna, ale także na pracę w parafii, np. zakup paliwa dla pojazdu z pomocą humanitarną, czy przewiezieniem któregoś z parafian do szpitala.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Pomoc Kościołowi w Potrzebie rozpoczyna drugą fazę wsparcia dla Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.