Pomoc Syrii - akcja SMS-owa do końca marca
Do końca marca można wysyłać charytatywne SMS-y wspierając w ten sposób prześladowanych chrześcijan w Syrii. Stowarzyszenie "Pomoc Kościołowi w potrzebie" przeznaczy te środki głównie na zakup mleka dla dzieci. Tymczasem do Syrii przekazywane są już pieniądze, jakie polscy wierni ofiarowali na rzecz tamtejszych chrześcijan w ostatnia niedzielę, w ramach VII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
Syria wciąż oczekuje na nasze gesty miłosierdzia - powiedział KAI ks. dr Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Przypomniał, że w tym kraju żyje 12 mln osób wymagających natychmiastowej pomocy humanitarnej, ok. 8 mln osób zostało wysiedlonych, a 3 mln uciekło do krajów sąsiednich.
W związku ze zbliżająca się zima Syryjczycy potrzebują ogrzewania i ciepłej odzieży a także lekarstw. Ks. Cisło zauważa, że przed wybuchem wojny domowej w 2011 r. w Syrii było 6 tys. lekarzy, a dziś - 250 co pokazuje skalę trudności w dostępie do opieki medycznej.
Stowarzyszenie "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" prowadzi obecnie kilka projektów na rzecz Syrii, przekazując do tego kraju m.in. ciepła odzież i buty dla dzieci oraz paczki żywnościowe dla kilkudziesięciu tysięcy rodzin.
Środki zgromadzone dzięki akcji SMS-owej, która potrwa do końca marca 2016 r. przeznaczone zostaną głównie na mleko dla dzieci. Ofiarę złożyć można także wysyłając SMS o treści "Ratuje" pod nr 72405 (koszt 2 zł+VAT).
W minioną niedzielę Kościół w Polsce obchodził Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Drogi rok z rzędu motywem przewodnim była pomoc Syrii z uwagi na wciąż dramatyczna sytuacje tamtejszych chrześcijan.
Początkowo konflikt zbrojny nie miał znamion dyskryminacji i prześladowania chrześcijan. Jednakże wraz z upływem czasu i z pojawieniem się ogromnej rzeszy obcych najemników, radykalnych dżihadystów, sytuacja chrześcijan diametralnie się pogorszyła.
Syryjscy chrześcijanie uciekają z własnego kraju w obawie o życie. Wiele razy byli prześladowani i dyskryminowani, głównie ze względu na swoją wiarę, ale były również przypadki posądzania ich wrogą przynależność polityczną. Obecnie coraz widoczniejszym staje się "oczyszczenie" kraju z chrześcijan dokonywane przez islamskich fundamentalistów.
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie od 2011 r. wciąż udziela pomocy Syryjczykom i syryjskim uchodźcom. W 2015 r. Polska Sekcja tego stowarzyszenia przekazała na pomoc dla ofiar wojennych i uchodźców z Syrii ponad 6 mln zł.
W niedzielę 9 listopada w całym kraju podczas Mszy św. polscy katolicy modlili się w intencji chrześcijan w Syrii a przed kościołami zorganizowana została zbiórka do puszek na ich potrzeby.
Organizatorem obchodów Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest co roku polska sekcja stowarzyszenia Wspiera ono chrześcijan wszędzie tam, gdzie są uciskani lub potrzebują pomocy duszpasterskiej i materialnej.
Stowarzyszenie "Kirche in Not" - Pomoc Kościołowi w Potrzebie założone w 1947 r. przez norbertanina o. Werenfrieda van Straatena pomaga chrześcijanom w około 140 krajach świata. Od 1984 r. podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej.
Skomentuj artykuł