Ponad 20 tys. osób wzięło udział w świętowaniu Niedzieli św. Franciszka

Ponad 20 tys. osób wzięło udział w świętowaniu Niedzieli św. Franciszka
(fot. Nacho Noseda/cathopic.com)
KAI / ms

Ponad 20 tys. osób w niemal 50 miejscach w całej Polsce wzięło udział w świętowaniu Niedzieli św. Franciszka, której towarzyszyło w tym roku hasło "Powietrze = dobro wspólne".

W ramach wydarzenia odbyły się modlitwy o ochronę stworzenia, prelekcje poświęcone przeciwdziałaniu smogu, a także koncerty czy rodzinne pikniki. Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi Polek i Polaków na zagrożenie dla życia, jakim jest zanieczyszczenie powietrza i wskazanie praktycznych sposobów dbania o środowisko jako dobro wspólne.

"Mogę być posądzony o to, że wygłaszam deklarację polityczną, ale to nie jest deklaracja polityczna. To jest deklaracja wiary. Dbanie o ubogich, którzy są wykorzystywani, którzy cierpią z powodu kryzysu ekologicznego, dbanie o ten świat, który został nam dany – to jest część bycia chrześcijaninem. Prośmy dziś w tej Mszy św. o to, żebyśmy wyszli z niej przemienieni, wrażliwsi na piękno przyrody. Nie tylko po to, żeby się nim zachwycić. Ale po to, żeby ją pielęgnować i jej doglądać - powiedział w homilii wygłoszonej w Niedzielę św. Franciszka w warszawskiej parafii św. Andrzeja Boboli o. Roman Groszewski SJ.

Zdaniem Piotra Abramczyka, meteorologa i prezesa Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska, papież Franciszek dał świetny przykład, sadząc jako pierwszy papież w historii drzewo w Ogrodach Watykańskich w Dzień św Franciszka. - Cieszymy się, że tylu wiernych i duchownych w całej Polsce spontanicznie i oddolnie włączyło się w świętowanie dnia świętego ekologa. Nasza akcja to też odpowiedź na realny problem ekologiczny. Zorganizowaliśmy tegoroczną Niedzielę pod hasłem "Bóg daje życie – smog zabiera", bo w Polsce z powodu smogu umiera przedwcześnie co najmniej 40 tys. ludzi. My chcemy być po stronie życia, "w centrum sieci życia" - jak mówi Franciszek - podkreślił Abramczyk.

DEON.PL POLECA

Dbanie o ubogich, którzy są wykorzystywani, którzy cierpią z powodu kryzysu ekologicznego, dbanie o ten świat, który został nam dany – to jest część bycia chrześcijaninem.

Jednocześnie poinformował, że świętowanie Niedzieli św. Franciszka powinno być pierwszym krokiem w stronę "ekologicznego nawrócenia". - Ale jest jeszcze mnóstwo do zrobienia, jeśli chodzi o jakość powietrza czy klimat. Chcemy, żeby troska o stworzenie, żeby coroczna Niedziela św. Franciszka na stałe wpisała się krajobraz Kościoła. Dlatego zapraszamy wszystkich do włączenia się w działanie. W końcu wszyscy oddychamy tem samym powietrzem - zaznaczył Abramczyk.

Głównym koordynatorem Niedzieli św. Franciszka pod hasłem "Powietrze = dobro wspólne" był Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska - polskie przedstawicielstwo the Global Catholic Climate Movement (GCCM), zrzeszającego ponad 900 organizacji, stowarzyszeń, zakonów i innych inicjatyw, a także indywidualnych Animatorów Laudato Si' z całego świata. GCCM działa w porozumieniu z watykańską Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ponad 20 tys. osób wzięło udział w świętowaniu Niedzieli św. Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.