Ponad 250 osób weźmie udział w II Kongresie Młodzieży Polonijnej

Ponad 250 osób weźmie udział w II Kongresie Młodzieży Polonijnej
(fot. unsplash.com/Tim Marshall)
PAP / ms

Ponad 250 osób z różnych stron świata weźmie udział w II Kongresie Młodzieży Polonijnej. Spotkanie zaplanowano od 28 lipca do 5 sierpnia w Warszawie.

Jego uczestnicy m.in. zwiedzą Warszawę i wezmą udział w rocznicy powstania warszawskiego - informuje biuro prasowe KEP na swojej stronie internetowej.

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się już po raz drugi. Pierwszy został zorganizowany przed Światowymi Dniami Młodzieży w 2016 roku.

"W tym roku chcemy, żeby ten kongres miał miejsce przy okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę" - podkreślił delegat Konferencji Episkopatu Polski (KEP) ds. Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz, zapowiadając to wydarzenie.

W tym roku w Kongresie udział ma wziąć 250 osób z różnych części świata. "Będzie młodzież z krajów skandynawskich, z Europy Zachodniej, Brazylii, Paragwaju, Stanów Zjednoczonych, a także młodzież ze Wschodu: Ukrainy, Białorusi, Litwy, dalekiej Rosji czy Mołdawii" - poinformował dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Kryża.

Dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA, ks. Zbigniew Kucharski zaznaczył, że Kongres to nie tylko czas formacji duchowej, ale też patriotycznej.

"Oprócz zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego, czy miejsc w stolicy związanych z bohaterstwem Polaków, przewidujemy też rekonstrukcję powstania warszawskiego" - powiedział.

Drugim akcentem patriotycznym - jak mówił - będzie "spotkanie ze św. Stanisławem Kostką w 450. rocznicę jego śmierci". "Bardzo mocno będziemy nawiązywali do tej postaci; udamy się z pielgrzymką do Rostkowa oraz przybliżymy młodym jego sylwetkę" - powiedział.

Jak poinformowało biuro prasowe KEP, Kongres Młodzieży Polonijnej będzie się odbywał w Domu Rekolekcyjnym Archidiecezji Warszawskiej "Dobre Miejsce".

Młodych ludzi z całego świata mają tam odwiedzić m.in.: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, prymas Polski abp Wojciech Polak oraz metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Młodzieży polonijnej będzie towarzyszył bp Wiesław Lechowicz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ponad 250 osób weźmie udział w II Kongresie Młodzieży Polonijnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.