Ponad 260 mln prawosławnych na świecie

Logo źródła: Radio Watykańskie W. Raiter / Radio Watykańskie / slo

Patriarchat moskiewski opublikował komunikat dotyczący liczby prawosławnych na świecie. W dokumencie jego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych podkreślono, że z patriarchatem tym związana jest ponad połowa wszystkich wyznawców prawosławia.

Według danych zawartych w komunikacie, w świecie żyje ponad 260 mln prawosławnych. Do krajów o największej liczbie wyznawców prawosławia zaliczono Rosję, Ukrainę, Białoruś, Gruzję, Rumunię, Grecję, Serbię, Bułgarię, Egipt i Etiopię. W Rosji mieszka ponad 101 mln prawosławnych, na Ukrainie blisko 39 mln, a na Białorusi prawie 6 mln, co razem stanowi około 55 proc. wszystkich prawosławnych świata. Podlegają oni jurysdykcji patriarchatu moskiewskiego.

Oprócz tego wyznawcy rosyjskiego prawosławia mieszkają w Chinach, Japonii, Mołdawii, krajach Środkowej Azji i krajach bałtyckich. Liczna diaspora rosyjska, w tym prawosławni patriarchatu moskiewskiego, przebywa w wielu krajach świata, w których do wyznawców rosyjskiego prawosławia zaliczają siebie również ludzie nie mający korzeni rosyjskich.

Komunikat najważniejszego wydziału patriarchatu moskiewskiego zbiegł się czasowo z ostatnimi kontaktami Papieża Franciszka z nierosyjskimi hierarchami prawosławnymi. Być może jest on sygnałem przypominającym, z kim przede wszystkim należy się liczyć w kontaktach ekumenicznych ze światem prawosławnym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ponad 260 mln prawosławnych na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.