Poprzedni rząd Kanady zwolnił Kościół katolicki z wypłacenia 25 mln. dolarów rdzennym mieszkaniom

Poprzedni rząd Kanady zwolnił Kościół katolicki z wypłacenia 25 mln. dolarów rdzennym mieszkaniom
Fot. Jason Hafso / Unsplash
PAP/ kb

Rząd premiera Stephena Harpera (sprawujący władzę w latach 2006-2015) zwolnił w 2015 r. kanadyjski Kościół katolicki z obietnicy zebrania 25 mln dolarów dla byłych uczniów przymusowych szkół dla dzieci rdzennych mieszkańców - wynika z ujawnionych podczas weekendu rządowych dokumentów.

Do wyjaśnienia przyczyn decyzji, ujawnionej w ub.r. przez publicznego nadawcę CBC, zobowiązał się obecny minister ds. relacji Korony z rdzennymi mieszkańcami Marc Miller, który mówił tylko o "zmianie rządowej decyzji". Jednak w dokumentach opisanych podczas weekendu przez The Canadian Press mowa jest o "całkowitym zwolnieniu".

Poprzedni rząd Kanady zwolnił Kościół katolicki z obietnicy odszkodowań dla rdzennych mieszkańców

"W przypadku dyskusji (...) Kanada nie będzie domagać się apelacji" - brzmi jeden z dokumentów, podpisany przez ówczesnego ministra ds. rdzennych mieszkańców Bernarda Valcourta.

Ugoda zawarta wcześniej przez rząd Kanady z 48 katolickimi instytucjami przewidywała wypłatę odszkodowań. Część zobowiązań polegała na obietnicy zbiórki 25 mln dolarów dla byłych uczniów szkół prowadzonych przez Kościół. Kilka dni po przegranych przez konserwatystów wyborach odchodzący minister podpisał zwolnienie z tego zobowiązania - napisała The Canadian Press.

DEON.PL POLECA

Za udział Kościoła katolickiego w działalności tzw. residential schools przepraszał podczas niedawnej wizyty w Kanadzie papież Franciszek.

W 2015 Komisja Prawdy i Pojednania opublikowała raport na temat 150 lat działalności tych szkół, określając je jako "kulturowe ludobójstwo". Trafiło do nich ok. 150 tys. dzieci; ostatnie zamykano w latach 90-ych XX w. Szkoły były finansowane z federalnego budżetu i prowadzone przez Kościoły katolicki (60 proc.) i protestancki (40 proc.). Od maja ub.r. pojawiają się kolejne informacje nt. nieoznaczonych grobów na terenach przyszkolnych.

Do tej pory nie znaleziono jeszcze żadnych ciał w masowych grobach

Jak informuje Catholic News Agnecy, do tej pory nie znaleziono jednak żadnych szczątków ludzkich, które mają znajdować się w masowych grobach. Portal podkreśla, że media i politycy wzięli za pewnik wyniki wstępnych badań, które wciąż czekają na potwierdzenie.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Poprzedni rząd Kanady zwolnił Kościół katolicki z wypłacenia 25 mln. dolarów rdzennym mieszkaniom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.