Kanada: nie znaleziono jeszcze żadnych ciał w masowych grobach. Wstępne odkrycie media i politycy uznali za ostateczne

Kanada: nie znaleziono jeszcze żadnych ciał w masowych grobach. Wstępne odkrycie media i politycy uznali za ostateczne
fot. Depositphotos
Catholic News Agency / pk

Do tej pory nie znaleziono jeszcze żadnych szczątków ludzkich, które mają znajdować się w masowych grobach odkrytych przy kanadyjskich szkołach rezydencjalnych - informuje Catholic News Agnecy. Portal podkreśla, że media i politycy wzięli za pewnik wyniki wstępnych badań, które wciąż czekają na potwierdzenie.

W maju 2021 roku świat obiegła informacja o odkryciu masowych grobów na terenie dawnej szkoły rezydencjalnej w Kolumbii Brytyjskiej. Według przekazu mediów mają się w nich znajdować szczątki dzieci rdzennych mieszkańców Kanady. Szkoła ta była jedną z placówek finansowanych przez rząd Kanady i prowadzonych przez Kościół katolicki w celu przymusowej asymilacji rdzennych dzieci.

DEON.PL POLECA
Jak informuje CNA, w Kamloops do tej pory nie odkryto jednak żadnych ciał. "U podstaw kontrowersji leży sposób odkrycia rzekomych miejsc pochówku. Radar penetrujący glebę przechwycił obrazy, ale nie ustalono jeszcze, czy te obrazy przedstawiają groby" - czytamy w artykule. Portal dodaje, że "wstępne" odkrycie media i politycy uznali za ostateczne.

Eksperci są sceptyczni

Poważne wątpliwości dotyczące rzekomych dowodów ma Jacques Rouillard, emerytowany profesor na Wydziale Historii Uniwersytetu w Montrealu. Ekspert w artykule dla "Dorchester Review" zasugerował, że radar penetrujący grunt mógł coś wykryć, ale niekoniecznie jest to masowy grób.

Również Sarah Beaulieu, antropolog, która przeprowadziła wstępne testy radarowe, starała się powstrzymać medialne doniesienia o odkryciu masowych grobów na konferencji prasowej z 15 lipca 2021 roku.

- Musimy się trochę cofnąć i powiedzieć, że są to "prawdopodobne pochówki" - powiedziała Beaulieu i dodała, że badane miejsca przypominają miejsca pochówku ale dopóki się ich dokładnie nie zbada, należy uznać odkrycie za "prawdopodobne".

"Wszystko to (wyniki badań - przyp. red.) opiera się wyłącznie na nieprawidłowościach w glebie, które mogą być łatwo spowodowane ruchami korzeni, jak ostrzegała sama antropolog" - napisał Rouillard, cytowany przez CNA.

Temat kanadyjskich szkół rezydencjalnych powrócił przy okazji papieskiej pielgrzymki do Kanady.

Źródło: Catholic News Agency / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Kanada: nie znaleziono jeszcze żadnych ciał w masowych grobach. Wstępne odkrycie media i politycy uznali za ostateczne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.