"Potrzebna jest jakościowa zmiana dyskusji"

"Potrzebna jest jakościowa zmiana dyskusji"
(fot. Seven Morris/flickr.com/CC)
KAI / psd

"Potrzebna jest jakościowa zmiana w podejściu do dyskusji i sporów odnoszących się do kwestii etycznych związanych z życiem człowieka i jego odniesieniem do Boga" - apeluje abp Wacław Depo w przesłaniu do ludzi mediów, napisanym z okazji liturgicznego wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, które przypada 24 stycznia.

"Dzisiaj potrzebujemy odpowiedzialnego sprzymierzenia się rodziny, szkoły i Kościoła, a także ludzi mediów w trosce o przyszłość Ojczyzny. Właściwe korzystanie z daru wolności musi bowiem opierać się na prawdzie" - dodaje przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.
Abp Depo podkreśla w przesłaniu, że "Kościół - zwłaszcza w obecnym czasie - nie może do końca urzeczywistnić swojej misji bez współdziałania z mediami. Należy również mocno podkreślić, że jeśli środki społecznego przekazu będą traktowały Kościół jako konkurenta i przeciwnika demokracji, nie będą prawdziwie służyły społeczeństwu polskiemu". 
 Przesłanie publikuje tygodnik katolicki "Niedziela" w numerze 3., z datą 20 stycznia 2013 r.:
W kontekście dechrystianizacji, a tym samym widocznej na wielu polach walki z Kościołem, nie można zapominać, że braki w dziele nowej ewangelizacji wynikają z zaniedbań w zakresie komunikacji Kościoła ze współczesnością. W latach posoborowych podjęto wiele inicjatyw zmierzających do ukazania prawd wiary chrześcijańskiej i moralności w sposób chrześcijańskiej i moralności w sposób bardziej odpowiadający wrażliwości i problemom ludzi naszych czasów. Bł. Jan Paweł II podkreślał, że prawdy wiary (dogmaty) i treść prawa moralnego pozostają niezmienne. Rozróżnienie pomiędzy niezmiennością doktryny a zmiennością języka jej przekazu pozwala Kościołowi na dostosowanie nauczania prawd wiary do różnych kultur. A to z kolei wymaga, by Kościół w swoich relacjach ze współczesnym człowiekiem reprezentował postawę personalistyczną, gotową wejść na wszystkie drogi i wsłuchiwać się, zarówno w niepokoje, jak i w nadzieje ludzi.
 Kościół - zwłaszcza w obecnym czasie - nie może do końca urzeczywistnić swojej misji bez współdziałania z mediami. Należy również mocno podkreślić, że jeśli środki społecznego przekazu będą traktowały Kościół jako konkurenta i przeciwnika demokracji, nie będą prawdziwie służyły społeczeństwu polskiemu. 
 Dzisiaj potrzebujemy odpowiedzialnego sprzymierzenia się rodziny, szkoły i Kościoła, a także ludzi mediów w trosce o przyszłość Ojczyzny. Właściwe korzystanie z daru wolności musi bowiem opierać się na prawdzie. Dlatego pragnę zwrócić się do przedstawicieli środków społecznego przekazu - do dziennikarzy, publicystów prasowych, jak również do dziennikarzy mediów elektronicznych - o jakościową zmianę w podejściu do dyskusji i sporów odnoszących się do kwestii etycznych związanych z życiem człowieka i jego odniesieniem do Boga.
 Niech dzień św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, pomoże nam odkrywać nowe kierunki dyskusji, a przede wszystkim przenieść ją z płaszczyzny doraźności politycznej lub publicystycznej na płaszczyznę prawdziwej odpowiedzialności etycznej. Maryja Jasnogórska, Matka Kościoła, niech pomoże nam wszystkim przekazywać wszelkimi środkami: prawdę, piękno, radość i nadzieję życia.
 Wszystkim z serca błogosławię!
 Abp Wacław Depo - metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Potrzebna jest jakościowa zmiana dyskusji"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.