"Media upolitycznione, ale nie upartyjnionie"

"Media upolitycznione, ale nie upartyjnionie"
(fot. wikipedia.pl / prezydent.pl)
KAI / pz

Media będą zawsze upolitycznione, Kościół też będzie wypowiadał się na tematy polityczne, bo ma do tego prawo, ważne jest, aby nie były upartyjnione - mówił kard. Kazimierz Nycz do dziennikarzy 16 stycznia.

W trakcie tradycyjnego opłatka w Pałacu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej metropolita warszawski apelował do ludzi mediów, aby nie rezygnowali z szukania prawdy i zastanawiania się, co nią jest, a co nie jest.

Przemawiając do zgromadzonych gości kard. Nycz stwierdził, że dziennikarze pełnią ogromnie ważną rolę i ich znaczenie wzrasta. Podkreślił, że ludzie mediów powinni mieć świadomość, że uczestniczą "w rodzeniu prawdy, której jednak człowiek nie tworzy". Przypomniał słowa kard. Josepha Ratzingera i Jana Pawła II, że prawda jest poza i ponad człowiekiem, a nikt nie może stać się jej właścicielem, wszyscy powinni być jej sługami. Człowiek współczesny bardzo chciałby ją zawłaszczyć, panują subiektywizm i relatywizm, przed każdym człowiekiem pojawia się pokusa zawładnięcia prawdą.

Przypomniał pasterzy i mędrców, którzy szukając Nowonarodzonego przeszli przez dwór Heroda, a gdy spotkali Dziecię w Betlejem, głosili później prawdę o Jezusie. Herod zaś wykorzystał ją w sposób okrutny.

DEON.PL POLECA

Metropolita warszawski zaapelował do dziennikarzy, by nie rezygnowali z szukania prawdy i ubolewał, że zdarzają się programy z tezą i pod jej kątem dobiera się uczestników. - Jest to najokrutniejsza walka z prawdą - podkreślił kard. Nycz. Stwierdził, że ludzie myślą tak, jak podpowiedzą im media, nie według własnego rozumu i sumienia, przeważnie nie czytają książek i pozwalają wstawiać sobie do głów gotową kalkę. Ubolewał nad komercjalizacją mediów, która niszczy jakość i proponuje odbiorcom łatwiznę, która za wszelką cenę ma ich przyciągnąć.

A wszystkie media - świeckie i katolickie - mają za zadanie przyprowadzić ludzi na dziedziniec przed świątynię, gdzie głosi się Ewangelię, choć nie są w stanie zastąpić ewangelizacji. Metropolita warszawski wspomniał kard. Gianfranco Ravasiego, który od dwóch lat organizuje w wielu miastach świata Dziedziniec Pogan. Jest to forma zaproszenia na dziedziniec świątynny.

Kard. Nycz stwierdził też, że mediom nie grozi upolitycznienie, Kościół też wypowiada się na tematy polityczne - rodzinne, społeczne, edukacyjne. - Mają do tego prawo. Media powinny być upolitycznione, propaństwowe, służyć społeczeństwu, rodzinie, przemawiać wspólnym głosem w ważnych sprawach - rodziny, demografii, troski o chorych i starszych. - Wszyscy powinni być zjednoczeni w poszukiwaniu prawdy - życzył na koniec kard. Nycz.

Dziedziniec Dialogu - to spotkanie ludzi wielu wyznań i światopoglądów, które odbędzie się w dniach 11-13 października w Warszawie. Dyskusje o wierze i niewierze, nauce i wierze, współodpowiedzialności za świat, rekolekcje filmowe, modlitwa w warszawskich świątyniach - to najważniejsze punkty wydarzenia, które organizują Papieska Rada Kultury z jej przewodniczącym kard. Gianfranco Ravasim oraz archidiecezja warszawska.

Inicjatywa, która była już organizowana w wielu miastach Europy i znana jest jako Dziedziniec Pogan, odbędzie się tym razem w Warszawie. Wielkie spotkanie ludzi Kościoła z reprezentantami licznych światopoglądów i wyznań rozpocznie się panelami w piątek 11 października. Na Uniwersytecie Warszawskim o wierze i nauce będą dyskutować prof. Łukasz Turski, ks. prof. Michał Heller, prof. Piotr Węgleński oraz prof. Krzysztof A. Meissner. W Teatrze Polskim o wierze i braku wiary będą mówić kard. Ravasi, wybitny aktor i dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweryn, pisarze Jacek Dukaj i Dorota Masłowska.

Główna debata, która odbędzie się na Zamku Królewskim będzie poświęcona odpowiedzialności za świat, która spoczywa na każdym człowieku niezależnie od wyznawanej wiary i światopoglądu. Uczestniczyć w niej będą kard. Ravasi, założyciel Wspólnoty św. Idziego Andrea Ricardi, historyk Kościoła prof. Jerzy Kłoczowska, publicysta i socjolog Andrzej Zybertowicz, filozof Krzysztof Pomian, przewodniczący Fundacji Batorego Aleksander Smolar.

W tym samym dniu zostaną rozdane nagrody Totus Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", przyznawaną za skuteczne promowanie osób oraz instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślenia wartości człowieka. W uroczystości weźmie udział przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasi.

Wszystkie wydarzenia, organizowane w ramach Dziedzińca Dialogu będą dostępne w internecie, na stronach KAI, Areopad21.pl, Więzi oraz portali społecznościowych, które stworzą "okna na Dziedziniec". Będą to transmisje kolejnych punktów programu. Przewidziana jest dyskusja z blogerami, którzy deklarują się jako ateiści oraz rozmowa kleryków z blogerami w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. Centrum Myśli Jana Pawła II będzie organizował cykliczne debaty przed, w trakcie i po zakończeniu Dziedzińca Dialogu.

Wydarzeniu będą towarzyszyć spektakle i pokazy filmowe. W Teatrze Polskim uczestnicy będą mogli obejrzeć przedstawienie "Irydiona" lub "Quo vadis".

Od poniedziałku 7 października o godz. 18 w kinie Muranów będzie można uczestniczyć w rekolekcjach filmowych, które współorganizuje Roman Gutek. Przewidziany jest pokaz filmów "Ofiarowanie" Andrieja Tarkowskiego, "Siódma pieczęć" Ingmara Bergmana, "Noce Cabirii" Federico Felliniego, "Diabły" Kena Russella, "Lourdes" Jessiki Hausner, "Matka Joanna od Aniołów" Jerzego Kawalerowicza lub "Milczenie" Kazimierza Kutza.

Uczestnicy "Dziedzińca" będą mogli modlić się w kilku kościołach przy Krakowskim Przedmieściu i kościele środowisk twórczych pw. św. Andrzeja i Alberta przy Pl. Teatralnym. Modlitwy będą animować Wspólnoty Jerozolimskie.

Dziedziniec Pogan to inicjatywa Benedykta XVI, który przemawiając do w 2009 do Kurii Rzymskiej zwrócił uwagę na potrzebę ich tworzenia. "Uważam, że Kościół powinien również dzisiaj otworzyć swego rodzaju dziedzińce , gdzie będą mogli w jakiś sposób zbliżyć się do Boga ludzie, którzy Go nie znają, zanim znajdą drogę do Jego tajemnicy, której służy życie wewnętrzne Kościoła. Do dialogu z religiami powinien dzisiaj dołączyć się przede wszystkim dialog z tymi, którym religia jest obca, którzy nie znają Boga, a jednak nie chcą pozostać po prostu bez Boga, lecz pragną przynajmniej zbliżyć się do Niego jako do Nieznanego". Jest to nawiązanie do planu Świątyni Jerozolimskiej, której dziedziniec był dostępny dla każdego i w zamyśle organizatorów jest miejscem spotkania ludzi wierzących i niewierzących, wzajemnego słuchania się, dialogu, doświadczenia wspólnoty i odkrycia wspólnych wartości. jako miejsce spotkań i dialogu.

Wizję Benedykta XVI realizuje kard. Gianfranco Ravasi, znany biblista, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, medialny komentator spraw kościelnych i aktywny użytkownik Twittera. Podkreśla on, że Dziedziniec został pomyślany jako "przestrzeń dialogu z ludźmi niewierzącymi, wyznającymi ideały etyczne, ale dalekimi od jakiejkolwiek koncepcji transcendencji, a jednak szukającymi odpowiedzi na pytania egzystencjalne naszych czasów".

Dotychczas Dziedzińce były organizowane w Albanii, Francji, Hiszpanii, Meksyku, Portugalii, Rumunii, Szwecji. W Polsce inicjatywa została zrealizowana w ub. roku w Krakowie

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Media upolitycznione, ale nie upartyjnionie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.