„Potrzebujemy przebaczenia i zgody” – apeluje metropolita przemyski w liście do wiernych na Wielki Post

KAI / jk

Potrzebujemy w pierwszym rzędzie przebaczenia i zgody – pisze abp Adam Szal w liście pasterskim na tegoroczny Wielki Post. Będzie on odczytywany we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji przemyskiej w 1. niedzielę Wielkiego Postu.

Metropolita przemyski ze smutkiem zauważa, że w życiu „naszych wspólnot rodzinnych, parafialnych i lokalnych, jak również naszej wspólnoty narodowej potrzebujemy w pierwszym rzędzie przebaczenia i zgody”. „Jakże wiele w ostatnim czasie narosło podziałów, wynikających z egoizmów i pretensji, pomówień i oszczerstw oraz z szerzącego się braku szacunku wobec drugiego człowieka, zwłaszcza człowieka o innym światopoglądzie. Skłóciliśmy się w naszej codzienności niemal na wszystkich płaszczyznach życia: rodzinnego, kościelnego, społecznego, politycznego” – ubolewa abp Szal. Zachęca, aby wykorzystać Wielki Post na refleksję nad swoim postępowaniem. „Odpowiedzmy sobie uczciwie na proste pytanie: na ile dokładam starań, by po nieporozumieniach i kłótniach dojść do pojednania i zgody; by przestać obrażać członków rodziny, sąsiadów, współpracowników, postronne osoby, z którymi się nie zgadzam; czy nie przychodzi mi zbyt łatwo wypowiadanie krzywdzących opinii i osądów? Każda zgoda zaczyna się od pokory, wyciągniętej dłoni, gotowości do przebaczenia” – podkreśla abp Szal.

Abp Szal zachęca, aby miłość i wdzięczność wobec Ukrzyżowanego Chrystusa wyrażała się w trzech postawach: obecności, wynagrodzeniu, apostolskim zapale. Jak wyjaśnia, „każde spojrzenie na krzyż z modlitewnym aktem strzelistym, każda obecność na Eucharystii, każde trwanie przed Najświętszym Sakramentem i towarzyszenie Chrystusowi to wyrazy naszej obecności przy umęczonym Zbawicielu”. Szczególnie ważną praktyką wynagrodzenia jest sakramentalna spowiedź, która „powinna być zawsze poprzedzona szczerym rachunkiem sumienia i przeżyta w poczuciu głębokiego żalu za grzechy oraz w autentycznym i mocnym pragnieniu poprawy”. Przestrzega jednak, że spowiedź będąca „odhaczeniem” przykazania kościelnego jest „odległa od godnego i owocnego spotkania z miłosiernym Ojcem”.

Pisząc o zapale apostolskim, abp Szal wskazuje, że dzisiaj potrzeba „odważnych świadków, którzy mężnie będą mówić o prawdach Ewangelii, klękać do modlitwy i zachęcać do niej innych, czynić znak krzyża w przestrzeniach życia publicznego, promować lekturę Biblii oraz zaangażowaniem w dzieła miłosierdzia ukazywać dobroć miłującego Boga”. Abp Szal prosi również, by włączać się w celebracje upamiętniające bł. Rodzinę Ulmów (m.in. 80. rocznicę ich śmierci), a przede wszystkim starać się żyć ideałami tej rodziny. „Przez wstawiennictwo błogosławionej Rodziny Ulmów, tak otwartej na dar życia, módlmy się o szacunek wobec każdego poczętego życia” – zachęca. Arcybiskup wskazuje, że ważnym zadaniem jest dołożenie wszelkich starań, aby dzieci i młodzież chętnie uczestniczyły w katechezie szkolnej oraz angażowały się w grupy duszpasterskie działające przy parafiach.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

„Potrzebujemy przebaczenia i zgody” – apeluje metropolita przemyski w liście do wiernych na Wielki Post
Komentarze (2)
WG
~Witold Gedymin
18 lutego 2024, 22:51
"potrzebujemy w pierwszym rzędzie przebaczenia i zgody" - przede wszystkim potrzeba PRAWDY. Czy jest choć jeden biskup, który przez ostatnie 8 lat bronił prawdy, także wtedy kiedy to kosztowało, kiedy prawda była niewygodna, kiedy była niewyobrażalnie zawstydzająca?
TB
~Tomasz Berger
20 lutego 2024, 08:40
A czy coś się zmieniło w prawdzie głoszonej przez Kościół mimo tego, że poprzednia opcja polityczna raczej tą prawdę popierała, a obecna raczej ją odrzuca? Czy to coś zmienia w przesłaniu głoszonym przez Kościół? Czy Kościół będzie pieszczony, czy Kościół będzie niszczony - i tak będzie głosił naukę Ewangelii i będzie wzywał wszystkich do jej przestrzegania.