„Potrzebujemy przebaczenia i zgody” – apeluje metropolita przemyski w liście do wiernych na Wielki Post

„Potrzebujemy przebaczenia i zgody” – apeluje metropolita przemyski w liście do wiernych na Wielki Post
Fot. depositphotos.com
KAI / jk

Potrzebujemy w pierwszym rzędzie przebaczenia i zgody – pisze abp Adam Szal w liście pasterskim na tegoroczny Wielki Post. Będzie on odczytywany we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji przemyskiej w 1. niedzielę Wielkiego Postu.

Metropolita przemyski ze smutkiem zauważa, że w życiu „naszych wspólnot rodzinnych, parafialnych i lokalnych, jak również naszej wspólnoty narodowej potrzebujemy w pierwszym rzędzie przebaczenia i zgody”. „Jakże wiele w ostatnim czasie narosło podziałów, wynikających z egoizmów i pretensji, pomówień i oszczerstw oraz z szerzącego się braku szacunku wobec drugiego człowieka, zwłaszcza człowieka o innym światopoglądzie. Skłóciliśmy się w naszej codzienności niemal na wszystkich płaszczyznach życia: rodzinnego, kościelnego, społecznego, politycznego” – ubolewa abp Szal. Zachęca, aby wykorzystać Wielki Post na refleksję nad swoim postępowaniem. „Odpowiedzmy sobie uczciwie na proste pytanie: na ile dokładam starań, by po nieporozumieniach i kłótniach dojść do pojednania i zgody; by przestać obrażać członków rodziny, sąsiadów, współpracowników, postronne osoby, z którymi się nie zgadzam; czy nie przychodzi mi zbyt łatwo wypowiadanie krzywdzących opinii i osądów? Każda zgoda zaczyna się od pokory, wyciągniętej dłoni, gotowości do przebaczenia” – podkreśla abp Szal.

DEON.PL POLECA
Abp Szal zachęca, aby miłość i wdzięczność wobec Ukrzyżowanego Chrystusa wyrażała się w trzech postawach: obecności, wynagrodzeniu, apostolskim zapale. Jak wyjaśnia, „każde spojrzenie na krzyż z modlitewnym aktem strzelistym, każda obecność na Eucharystii, każde trwanie przed Najświętszym Sakramentem i towarzyszenie Chrystusowi to wyrazy naszej obecności przy umęczonym Zbawicielu”. Szczególnie ważną praktyką wynagrodzenia jest sakramentalna spowiedź, która „powinna być zawsze poprzedzona szczerym rachunkiem sumienia i przeżyta w poczuciu głębokiego żalu za grzechy oraz w autentycznym i mocnym pragnieniu poprawy”. Przestrzega jednak, że spowiedź będąca „odhaczeniem” przykazania kościelnego jest „odległa od godnego i owocnego spotkania z miłosiernym Ojcem”.

Pisząc o zapale apostolskim, abp Szal wskazuje, że dzisiaj potrzeba „odważnych świadków, którzy mężnie będą mówić o prawdach Ewangelii, klękać do modlitwy i zachęcać do niej innych, czynić znak krzyża w przestrzeniach życia publicznego, promować lekturę Biblii oraz zaangażowaniem w dzieła miłosierdzia ukazywać dobroć miłującego Boga”. Abp Szal prosi również, by włączać się w celebracje upamiętniające bł. Rodzinę Ulmów (m.in. 80. rocznicę ich śmierci), a przede wszystkim starać się żyć ideałami tej rodziny. „Przez wstawiennictwo błogosławionej Rodziny Ulmów, tak otwartej na dar życia, módlmy się o szacunek wobec każdego poczętego życia” – zachęca. Arcybiskup wskazuje, że ważnym zadaniem jest dołożenie wszelkich starań, aby dzieci i młodzież chętnie uczestniczyły w katechezie szkolnej oraz angażowały się w grupy duszpasterskie działające przy parafiach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

W jaki sposób doświadczyć obecności Boga?
Czy wszyscy mogą wejść na drogę kontemplacji?
Jakie są konsekwencje braku ciszy w codziennym życiu?
Czy Boże milczenie jest karą?
Jak nauczyć się słuchać Boga,...

Skomentuj artykuł

„Potrzebujemy przebaczenia i zgody” – apeluje metropolita przemyski w liście do wiernych na Wielki Post
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.