Powiat krośnieński przeciw in vitro

Powiat krośnieński przeciw in vitro
(fot. carolina biological / flickr.com)
KAI / slo

Jako godzącą w prawo człowieka do życia uznali radni powiatu krośnieńskiego procedurę in vitro. W przyjętym stanowisku popierają natomiast Apel 300 naukowców do parlamentarzystów przeciwko in vitro i za naprotechnologią. Z 23-osobowej rady tylko jeden był przeciw, a pięciu wstrzymało się od głosu.

Poniżej treść stanowiska:

DEON.PL POLECA
"Kierując się troską o stworzenie prawnych podstaw ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci oraz szacunkiem dla dążeń małżonków pragnących poczęcia i urodzenia dziecka, Rada Powiatu Krośnieńskiego wyraża sprzeciw wobec działań promujących procedurę in vitro jako godzącą w prawo człowieka do życia, udziela jednocześnie poparcia dla Apelu 300 naukowców do polskich parlamentarzystów w sprawie procedury in vitro i naprotechnologii."

Stanowisko skierowane zostanie do marszałka Sejmu, podkarpackich parlamentarzystów, marszałka województwa podkarpackiego i wojewody podkarpackiego.

Wspomniany Apel wystosowało w 2009 r. stu polskich naukowców. Z czasem dołączyło do nich kolejnych dwustu. Sprzeciwiają się in vitro, wskazując, że ma ona służyć przekazywaniu życia ludzkiego, ale "jest nieodłącznie związana z niszczeniem życia człowieka w fazie prenatalnego rozwoju, jest więc głęboko nieetyczna". Opisują przy tym jak przebiega procedura i w których punktach łamie zapisy Konstytucji.

Jako alternatywę i pomoc małżonkom wskazują naprotechnologię, która - w przeciwieństwie do in vitro - jest metodą diagnozowania i leczenia niepłodności. "Na żadnym etapie stosowania naprotechnologii nie dochodzi do niszczenia poczętych istot ludzkich, naruszenia godności małżonków i poczętej istoty ludzkiej oraz zachowane są ekologiczne zasady prokreacji. Należy też podkreślić, że naprotechnologia w porównaniu do procedury in vitro jest bardziej skuteczna i kilkakrotnie mniej kosztowna" - wskazują sygnatariusze.

Obecnie pod apelem widnieje ponad 660 nazwisk. Każdy może go poprzeć na stronie www.wychowawca.pl/podpisy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Powiat krośnieński przeciw in vitro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.