Powstała Fundacja im. ks. Kaczkowskiego. "Chorowanie to też życie, które można wypełnić sensem"

Powstała Fundacja im. ks. Kaczkowskiego. "Chorowanie to też życie, które można wypełnić sensem"
(fot. Damian Kramski)
PAP / kw

Wypracowanie i wprowadzenie nowych standardów w opiece i komunikacji z osobami nieuleczalnie chorymi - to jeden z głównych celów powołania Fundacji im. ks. Jana Kaczkowskiego. Fundacja ma się też zajmować ochroną i upowszechnianiem spuścizny księdza Jana.

Zmarły dwa lata temu ks. Jan Kaczkowski był twórcą i dyrektorem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio, doktorem nauk teologicznych i bioetykiem. Zmarł w wieku 38 lat na glejaka mózgu. Działalność Fundacji im. ks. Jana Kaczkowskiego zainaugurowano w Sopocie 28 marca 2018 r., w drugą rocznicę śmierci duchownego.

Celem Fundacji jest wypracowanie oraz wprowadzenie nowych standardów w opiece i komunikacji z osobami nieuleczalnie chorymi. Misją puckiego hospicjum są słowa ks. Kaczkowskiego: "Chorowanie to też życie, które można wypełnić sensem."

"Relacje pacjent - lekarz to jedno z zagadnień, któremu ksiądz Jan Kaczkowski poświęcił wiele uwagi, zarówno jako doktor nauk bioetycznych, jak i pacjent chorujący na nowotwór" - tłumaczył prezes Fundacji Anna Cina-Ciskowska. Oceniła, że "szerzenie idei księdza - w tym czasami bardzo trudnym obszarze - to forma pielęgnowania pamięci o duchownym, który wciąż pozostaje bliski wielu ludziom". "Chcemy, aby spotkanie z Janem wciąż było możliwe i nadal trwało" - podkreśliła.

DEON.PL POLECA

Fundacja ma się też zajmować ochroną i upowszechnianiem spuścizny ks. Jana Kaczkowskiego. "Stanowi ona twórczy wkład w propagowanie postawy otwartości i szacunku wobec każdego człowieka, a w szczególności doświadczającego inności z powodu koloru skóry, wyznania, narodowości czy choroby" - czytamy w statucie organizacji.

Fundacja ma też wspierać Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio oraz upowszechniać idee medycyny paliatywnej i wolontariatu, wspierać edukację dorosłych, dzieci i młodzieży w zakresie opieki medycznej, psychologicznej i duchowej.

Cina-Ciskowska tłumaczy, że Puckie Hospicjum pw. Św. Ojca Pio, było "najistotniejszym elementem twórczej pracy Jana Kaczkowskiego".

Wyraziła nadzieję, że "tak jak ksiądz Jan łączył i inspirował ludzi do wspólnej pracy, tak Hospicjum i Fundacja, dzięki ogromnemu zaangażowaniu ludzi, będą wspólnie rozwijać to, co ksiądz pozostawił po sobie".

Statutowymi organami Fundacji jest: Rada Fundacji, w skład której wchodzą: Józef Kaczkowski, Helena Kaczkowska, Filip Kaczkowski, Małgorzata Regosz-Kaczkowska, Magdalena Sekuła oraz Adam Sekuła.

Ks. Jan Kaczkowski (ur. 1977 r.) w 2002 r. zdobył magisterium z teologii w Gdańskim Seminarium Duchownym. Pięć lat później na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uzyskał tytuł doktora, swoją prace dyplomową poświecił terminalnie chorym. W 2004 roku został jednym z założycieli Puckiego Hospicjum Domowego, pięć lat później, gdy powstało Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio, został jego dyrektorem. Stworzył szkolenia z bioetyki chrześcijańskiej, zorganizował warsztaty z etyki oraz komunikacji dla studentów prawa i medycyny, prowadził wykłady z tematyki hospicyjnej. W 2016 roku został ambasadorem zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży.

Urodził się z niedowładem lewej strony ciała oraz dużą wadą wzroku. Chorował na nowotwór nerki; w wieku 38 lat zmarł na glejaka mózgu. Za swoją działalność charytatywną był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i tytułem honorowego obywatela Pucka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Powstała Fundacja im. ks. Kaczkowskiego. "Chorowanie to też życie, które można wypełnić sensem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.