Powstała sieć uczelni muzułmańskich i chrześcijańskich

Powstała sieć uczelni muzułmańskich i chrześcijańskich
(fot. shutterstock.com)
2 lata temu
KAI / psd

Pierwsza sieć uczelni muzułmańskich i chrześcijańskich działających w krajach arabskich została zainaugurowana podczas spotkania ich przedstawicieli, jakie odbyło się w Ammanie w dniach 3-6 maja.

W skład sieci weszło 15 instytucji akademickich z 9 krajów arabskich, w tym: Kolegium Szariatu i Studiów Islamskich z Kataru, Wydział Prawa Uniwersytetu Jordańskiego, dominikański Instytut Studiów Wschodnich w Kairze, Wydział Studiów Religijnych Uniwersytetu Notre Dame w Libanie, Uniwersytet Zitouna w Tunisie, Islamski Uniwersytet im. Abdullaha bin Yassina w Mauretanii i Ewangelickie Seminarium Teologiczne w Kairze.

Podczas zgromadzenia w Ammanie przyjęto trzyletni program spotkań i sesji roboczych, mających na celu rozwinięcie linii przewodnich wyznaczonych w stolicy Jordanii. Chodzi o wspieranie nauczania religijnego otwartego na pluralizm kulturowy, uwrażliwionego na dobro wspólne i prawa obywatelskie. Uczelnie religijne odgrywają bowiem kluczową rolę przeciwstawianiu się manipulacjom treściami wiary, o czym od pewnego czasu mówią zarówno przywódcy polityczni, jak też i analitycy zastanawiający się jak rozwiązać konflikty o podłożu religijnym w tej części świata.

Z inicjatywą powołania sieci wystąpiły Międzynarodowy Ośrodek Dialogu KACIID w Wiedniu oraz Diyar Consortium. KACIID, założony w 2012 r. przez rządy Arabii Saudyjskiej, Hiszpanii i Austrii, ze Stolicą Apostolską jako obserwatorem-założycielem, skupia oprócz wyznawców Chrystusa i islamu także buddystów, hinduistów i żydów. Z kolei Diyar Consortium jest organizacją ekumeniczną, powstałą w 1995 r. w Betlejem, z inicjatywy luteran, która angażuje się w programy pomocy dla najuboższych warstw narodu palestyńskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Powstała sieć uczelni muzułmańskich i chrześcijańskich
Komentarze (1)
DP
Danuta Pawłowska
8 maja 2017, 21:23
Jezus posłał swoich uczniów z misją, polecając im: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony” (Mk 16, 15-16).

Skomentuj artykuł

Powstała sieć uczelni muzułmańskich i chrześcijańskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.