Poznajcie autorkę pieśni "Jezusa ukrytego"

Poznajcie autorkę pieśni "Jezusa ukrytego"
(fot. bostoncatholic / flickr.com)
KAI / slo

Postać obdarzonej talentem literackim s. Anuncjaty (Natalii) Łady, autorki licznych tłumaczeń modlitw eucharystycznych oraz m.in. słów do znanej pieśni "Jezusa ukrytego" - przypomina siostra M. Rafaela Rapacz OCPA z klasztoru Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Kętach na Podbeskidziu.

Według zakonnicy, urodzona w Warszawie w 1835 roku s. Maria Anuncjata swą działalnością pisarską i całą postawą w ciągu życia wywarła duży wpływ na kształtowanie się duchowości Franciszkanek Najświętszego Sakramentu - późniejszych klarysek od Wieczystej Adoracji.

Jak przypomina kęcka klaryska, s. Łada jeszcze przed kasatą zgromadzenia felicjanek pełniła urząd przełożonej klauzury warszawskiej. W 1866 roku opuściła felicjanki i udała się do Francji, gdzie wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Najświętszego Sakramentu w Troyes. W 1871 roku, po powrocie do Polski, wspólnie z Matką Marią Morawską i kilkoma innymi siostrami udała się do zakonu w Granowie.

S. Anuncjata była obdarzona talentem literackim i służyła nim we wspólnocie. "Pozostawiła po sobie szereg modlitw, utworów poetyckich i pieśni religijnych. Przetłumaczyła z języka francuskiego na język polski wszystkie księgi i ustawy zakonne, prowadziła też kronikę klasztorną" - wylicza s. Rafaela.

DEON.PL POLECA

W czasie pobytu sióstr w Księstwie Poznańskim ukazała się niewielka broszurka z pieśniami ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, do których słowa napisała s. M. Anuncjata. Są wśród nich znane pieśni: "Kochajmy Pana" czy "Nazareński śliczny kwiecie". W 1874r. w Gnieźnie została wydana książeczka "O dziękczynieniu, czyli uwagi o wdzięczności względem Boga. Wyjęte z pism Ojca W. Fabera Oratorianina i Ojca Seguina Jezuity" przetłumaczona z francuskiego i opracowana przez siostrę Ładę.

W 1886 roku we Lwowie ukazał się "Śpiewniczek eucharystyczny" z tekstami pieśni ułożonych również przez s. Anuncjatę. Zakonnica wykorzystała m.in. melodie, które słyszała podczas pobytu w klasztorze we Francji.

Niektóre z pieśni s. Anuncjaty śpiewane są do dziś w Kościele. Są to np. "Jezusa ukrytego", "Jak miłe są przybytki Twoje, Panie", "Przyjdźcie do mnie wszyscy", "O Krwi Najdroższa", "O Józefie ukochany", "Duszo moja niech pieśń twoja" i inne.'

S. Rapacz zauważa, że najbardziej znana pieśń ułożona przez s. Ładę "Jezusa ukrytego" ma w rzeczywistości 4 zwrotki, jednak ta ostatnia nie przyjęła się powszechnie, gdyż traktuje raczej o życiu adoratorek Najświętszego Sakramentu.

Zapomniana zwrotka pieśni brzmi: "Pozwól jasnym płomieniem błyszczeć tu lampce mej,/dopóki swoim tchnieniem śmierć nie zagasi jej./O, tak aż do dnia skonu, wierną niech będę Ci,/niech u stóp Twego Tronu wieczność zabłyśnie mi./Matko Pięknej Miłości za tę na ziemi straż,/daj mi w wiecznej światłości widzieć Jezusa twarz".

Wskazując na słowa z ostatniej zwrotki s. Rafaela zauważa, że s. Łada była bardziej autorką pieśni niż ich tłumaczką. "Wskazuje na to m.in. fakt, że wiele tekstów wyraża duchowość naszego zakonu, tj. nawiązuje do honorowej straży, którą w imieniu Kościoła pełnimy dzień i noc przed Najświętszym Sakramentem. W oryginalnych tekstach francuskich zapewne nie było tego motywu - to jej osobisty wkład" - dodała klaryska.

W życiu s. Anuncjata odznaczała się prostotą, skromnością i pracowitością "Swoim przykładem i działalnością pisarską wywarła duży wpływ na kształtowanie się duchowości Franciszkanek Najświętszego Sakramentu" - podkreśliła klaryska.

S. Anuncjata zmarła we Lwowie 3 kwietnia 1897 r. Spoczywa w grobowcu Franciszkanek Najświętszego Sakramentu na Cmentarzu Łyczakowskim.

Zakon Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji (OCPA) powstał w połowie XIX w. we Francji. Do jego powstania przyczyniło się dwoje fundatorów: ks. Jan Chrzciciel Heurlaut i Matka Maria od św. Klary (Wiktoria Józefina Bouillevaux). W 1866 roku do wspólnoty w Troyes wstąpiła Polka Ludwika Morawska - Matka Maria od Krzyża. W 1871 roku przeszczepiła ona zakon Franciszkanek Najświętszego Sakramentu na ziemie polskie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poznajcie autorkę pieśni "Jezusa ukrytego"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.