Poznań: dziś w katedrze będą się modlić za pierwszych władców Polski

Poznań: dziś w katedrze będą się modlić za pierwszych władców Polski
(fot. Hans A. Rosbach/CC-BY-SA 3.0 [CC BY-SA 3.0])
PAP / sz

Biskup Damian Bryl odprawi w niedzielę w poznańskiej katedrze mszę św. w intencji spoczywających w świątyni władców polskich z dynastii Piastów. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości złożą kwiaty przed sarkofagiem Mieszka I i Bolesława Chrobrego w Złotej Kaplicy.

Poznańska katedra na Ostrowie Tumskim była pierwszą na ziemiach polskich siedzibą biskupią. Jest najstarszą i największą nekropolią Piastów: pochowano w niej Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Przemysła II, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Władysława Odonica, Bolesława Pobożnego i Przemysła I.

Mszę św. w intencji zmarłych królów i książąt polskich pochowanych w katedrze poznańskiej, nekropolii Piastów, odprawi w niedzielę biskup Damian Bryl. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości tradycyjnie złożą kwiaty przed sarkofagiem Mieszka I i Bolesława Chrobrego, który znajduje się w Złotej Kaplicy.

Relikty grobów znajdują się w podziemiach katedry. W XIX wieku mauzoleum pierwszych władców stała się Złota Kaplica, do której wgląd możliwy jest przez kraty. Kaplica otwierana jest bardzo rzadko i jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Komitet budowy kaplicy królewskiej w katedrze pod przewodnictwem hr. Edwarda Raczyńskiego zawiązany został na początku XIX wieku z inicjatywy późniejszego biskupa, księdza Teofila Wolickiego. Realizacja nastąpiła w latach 1836-37, przez następne lata kompletowano wyposażenie kaplicy stworzonej w stylu bizantyjskim. Projekt opracował Franciszek Lanci.

Wewnątrz kaplicy znajduje się sarkofag ze szczątkami księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego. Naprzeciw sarkofagu stoi spiżowy pomnik obydwu władców autorstwa Christiana Raucha. W kaplicy jest też m.in. ołtarz z obrazem Matki Bożej Wniebowziętej oraz obraz Edwarda Brzozowskiego "Bolesław Chrobry i Otton III u grobu św. Wojciecha". Na sklepieniu umieszczono postać Boga Ojca i wizerunki polskich świętych. Mozaikowa posadzka w kaplicy jest dziełem Liborio Salandriego z Wenecji.

Teren Ostrowa Tumskiego jest najstarszą i jedną z najcenniejszych historycznie części Poznania. To miejsce stało się siedzibą pierwszych władców Polski, Mieszko I zbudował tu swoje palatium. Na tym terenie powstała też pierwsza katedra, w której powołano w 968 roku pierwsze w Polsce biskupstwo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poznań: dziś w katedrze będą się modlić za pierwszych władców Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.