Poznań: granty dla SKC i PZC w ramach projektu Caritas Laudato si

Poznań: granty dla SKC i PZC w ramach projektu Caritas Laudato si
(fot. depositphotos.com)
KAI / df

Problemy ze smogiem, segregacją śmieci, marnowaniem żywności, niedoborem wody w lokalnym środowisku – to tylko wybrane inicjatywy dotyczące ochrony środowiska, na realizację których Parafialne Zespoły Caritas mogą otrzymać granty w konkursie organizowanym w ramach projektu Caritas Laudato si. Na proekologiczne działania fundusze mogą pozyskać też Szkolne Koła Caritas.

Archidiecezja poznańska jest jedną z 12 diecezji, w której realizowany jest prowadzony przez Caritas Polska projekt Caritas Laudato si.

„Ogólnym celem podejmowanych projektów jest przełożenie zasad ekologii integralnej, rozpowszechnienie encykliki papieża Franciszka „Laudato si” i przełożenie jej na praktykę życia oraz podjęcie konkretnych działań w lokalnym środowisku” – tłumaczy Andrzej Grupa, odpowiedzialny za projekt w archidiecezji poznańskiej.

W tym celu organizowany jest konkurs Caritas, adresowany do SKC i PZC.

„Wystarczy wpaść na pomysł, napisać projekt i zrealizować działanie, korzystając z przyznanych grantów. Dla SKC to 4000 zł, a projekt przygotowany przez PZC może otrzymać 12.500 zł” – mówi Grupa.

DEON.PL POLECA

Podkreśla, że granty otrzymają 4 najlepsze projekty przedstawione przez PZC i 5 najciekawszych pomysłów przygotowanych przez SKC.

Dzisiaj w Poznaniu w siedzibie poznańskiej Caritas przy Rynku Wildeckim 4a organizowane są też specjalne warsztaty, podczas których uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak można złożyć wniosek w konkursie, jakie tematy obejmuje projekt i jak go zrealizować lokalnie. W ramach warsztatów odbędą się wykłady dotyczące encykliki „Laudato si” i nauczania Kościoła katolickiego na temat ekologii integralnej. Gościem specjalnym spotkania będzie animator krajowy projektu Laudato si' o. Cordian Szwarc OFM.

„To okazja do poszerzenia horyzontów, możliwość zapoznania się z różnymi aspektami związanymi z ochroną środowiska, wysłuchania ekspertów oraz nabycie umiejętności myślenia projektowego” – zaznacza Grupa.

Termin zgłoszenia projektu do konkursu PZC to 1-15 października, a termin realizacji projektów i wydatkowania środków: 30 października 2020 roku – 30 marca 2021 roku.

Natomiast termin zgłoszenia projektów dla SKC trwa do 30 września 2020 roku, a czas realizacji projektów i wydatkowania środków to 10 października 2020 roku – 30 marca 2021 roku.

Pierwsze projekty lokalne „Laudato si” odbyły się w 2019 roku w 5 diecezjach. Dotychczas podjęto takie inicjatywy, jak m.in.: tworzenie ogrodów przyparafialnych, szycie woreczków wielokrotnego użytku, ponowne wykorzystywanie żywności w projekcie słoik św. Franciszka. Uczestnicy badali też jakość powietrza odpowiadając na problem smogu, tworzyli lokalne ścieżki edukacyjne, zielniki, warsztaty dla dzieci, młodzieży i parafialnych zespołów. Każdy z zespołów starał się odpowiedzieć na najważniejsze wyzwanie ekologiczne w swoim regionie.

Więcej na stronie: https://caritaspoznan.pl/stworz-lokalny-eko-projekt-i-zyskaj-fundusze-na-zrealizowanie-inicjatywy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poznań: granty dla SKC i PZC w ramach projektu Caritas Laudato si
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.