Poznań: Marsz dla Życia przeszedł ulicami miasta

Poznań: Marsz dla Życia przeszedł ulicami miasta
(fot. shutterstock.com)
PAP / MC

Ulicami Poznania przeszło dziś w Marszu dla Życia ok. 2,5 osób. Jego celem było budowanie przyjaznego klimatu wokół rodziny i ukazanie przywiązania do wartości rodzinnych, bowiem na jego hasło wybrano słowa "Z rodziną najlepiej...". Swoje pozdrowienie przekazał uczestnikom Marszu papież Franciszek, który zachęcił w nim do "promowania prawdziwych wartości ludzkich, moralnych i duchowych w obronie osoby i rodziny, szczególnie do poszanowania życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci".

Papież w swoim pozdrowieniu, które odczytano podczas festynu rodzinnego poprzedzającego wymarsz, wyraził zadowolenie, że "tak wielu ludzi, dla których troska o rodzinę i obronę życia to zadania o fundamentalnym znaczeniu, idzie w pochodach ulicami miast Polski i innych krajów świata, by manifestować miłość do życia i potrzebę jego ochrony".
Ojciec Święty życzył też uczestnikom Marszu, by mając na uwadze hasło tegorocznego wędrowania "Z rodziną najlepiej", zdołali "przekonać wiele środowisk, że każde poczęte dziecko jest wizerunkiem Chrystusa, który kocha życie i jest niepowtarzalnym darem dla rodziny oraz społeczeństwa". Zachęcił w nim również "do promowania prawdziwych wartości ludzkich, moralnych i duchowych w obronie osoby i rodziny, szczególnie do poszanowania życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci".
Jak zauważa w rozmowie z KAI abp Stanisław Gądecki, cieszy go, że poprzez Marsz dla Życia promowane są w Poznaniu wartości rodzinne, małżeńskie i samo życie. - Wspieramy to, co buduje społeczeństwo i Kościół. Jeśli ulegnie bowiem rozbiciu szacunek dla życia, małżeństwa i rodziny to wtedy społeczeństwo jest chore. Trzeba więc przypominać tam, gdzie to jest możliwe, o potrzebie szacunku dla życia, małżeństwa i rodziny - przekonuje metropolita poznański.
Przywołał on również hasło tegorocznego Marszu dla Życia "Z rodzina najlepiej...". - Zwraca ono uwagę, że ogromna większość rodzin, to rodziny zdrowe, normalne rodziny. To w nich wychowuje się społeczeństwo, wychowuje się naród. Myślę, że dla rodzin ważne jest takie wsparcie jak Marsz. Mają wówczas poczucie, że nie są zostawione samym sobie - stwierdza abp Gądecki.
Wśród uczestników Marszu była Ela Lachman z rodziną. - Jesteśmy na Marszu, bo uważamy, że tutaj trzeba być. Każdy, kto ma rodzinę lub marzy o niej może to zamanifestować. Na Marszu możemy pokazać, że wartości rodzinne są w naszym życiu bardzo ważne - zauważa mama 7 dzieci.
Do Poznania dotarła także 10-osobowa grupa z Bractwa Małych Stópek ze Szczecina z ks. Tomaszem Kancelarczykiem. Jak przypomina duchowny, inspiracją dla marszy dla życia była Encyklika "Evangelium vitae". - To w niej św. Jan Paweł II prosił o marsze. One mają kilka wymiarów. Każdy marsz jest formą demonstracji, wyjścia z konkretnym przesłaniem w przestrzeń miejską. Ale trzeba też zauważyć, że marsze są ważne dla samych uczestników. To dla nich okazja do spotkania i integracji. Marsze stają się też iskrą do dalszego działania. Tak było w przypadku naszego bractwa, które swój początek ma w szczecińskim marszu dla życia - wyjaśnia ks. Kancelarczyk.
Podczas poprzedzającego Marsz festynu rodzinnego na pl. Wolności w Poznaniu wystąpił zespół Risen. Wykonał on m.in. piosenkę "Biegnij" napisaną i skomponowaną specjalnie z myślą o poznańskim Marszu.
Festyn był także okazją do złożenia podpisu pod apelem do parlamentarzystów przygotowanym przez Polską Federację Ruchów Obrony Życia, będącego częścią kampanii "Kochamy każde dziecko". Wraz ze środowiskami prorodzinnymi jego inicjatorzy apelują do posłów i senatorów o nowelizację ustawy "O planowaniu rodziny" z dnia 7 stycznia 1993 r. Podpisy zostaną złożone w trybie petycji o zmianę prawa, co umożliwia ustawa z 5 września 2014 r.
Zbierano również podpisy pod projektem ustawy, zapewniającym każdemu dziecku prawo do życia od poczęcia przygotowanym przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji".
W swoim przesłaniu odczytanym przed Marszem jego komitet organizacyjny podkreślił, że chce zwrócić uwagę na "wartość ludzkiego istnienia i jednocześnie wyrazić wdzięczność za dar własnego życia, które ma wartość od poczęcia do naturalnej śmierci". Jednocześnie zauważono jak wielkie znaczenie ma rodzina dla przyszłości Polski, Europy i świata.
Zanim uczestnicy Marszu wyruszyli przez miasto w stronę katedry, zostali pobłogosławieni przez abp. Gądeckiego. Znany poznański ewangelizator ks. Adam Pawłowski i Kazek Hojna, wodzirej lednicki ćwiczyli natomiast z uczestnikami okrzyki. Na zawołanie: "Czy wybieracie życie?" po placu niosło się chóralne "Tak!".
Na zakończenie Marszu w katedrze sprawowana była Msza św., której przewodniczył poznański biskup pomocniczy Damian Bryl. W wygłoszonej homilii zachęcał on uczestników liturgii m.in. do modlitwy za rodziców, aby potrafili patrzeć na swoje dziecko jako dar od Pana Boga.
- Módlmy się i za tych rodziców, którym trudno jest przyjąć ten dar, którzy na życie, które się pojawiło patrzą jak na przeszkodę i zmagają się z przyjęciem życia. Módlmy się z nich, wspierajmy ich, bądźmy z nimi. Nie zostawiajmy ich samych - mówił bp Bryl.
Kaznodzieja zaprosił też do troski o klimat domu. - Życie jest darem i zadaniem, rodzice mają towarzyszyć dzieciom we wzroście przez mądre wychowanie. Klimatem rodziny, który jest klimatem wzrostu jest klimat wzajemnej miłości - przypomniał biskup.
Koordynowania poznańskiego Marszu dla Życia po raz czwarty podjęło się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. W skład Komitetu Organizacyjnego wchodzą także: Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej, Fundacja "Głos dla Życia", Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Poznańskiej, Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Poznańskiej oraz Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Poznańskiej i Fundacja "Otoczmy troską życie".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poznań: Marsz dla Życia przeszedł ulicami miasta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.