Poznań: obchody jubileuszy sióstr zakonnych

KAI / psd

- Życie zakonne jest pełnym oddaniem życia Jezusowi i na służbę Jego mistycznego ciała - mówił abp Stanisław Gądecki do sióstr zakonnych obchodzących jubileusze życia zakonnego. Metropolita poznański przewodniczył dziś z tej okazji dziękczynnej Mszy św. katedrze w Poznaniu.

W świątyni zgromadziły się siostry urszulanki Serca Jezusa Konającego, urszulanki Unii Rzymskiej, elżbietanki, zmartwychwstanki, franciszkanki Rodziny Maryi, służebniczki wielkopolskie, misjonarki Chrystusa Króla, albertynki, nazaretanki i siostry ze zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo. Jubilatki obchodziły w tym roku 75., 65., 60., 50. i 25. rocznicę profesji zakonnej.

DEON.PL POLECA
- Dla tych, co otrzymali niewymowny dar naśladowania Jezusa, oczywiste jest, że można Mu poświęcić całe życie - zaznaczył abp Gądecki. Przypomniał, że życie zakonne jest bez granic bezinteresowne i związane z odkrywaniem mądrości Bożej, o której wspomina Księga Syracydesa.

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wskazał na dwie drogi dojścia do Bożej mądrości. - Pierwszą drogą jest droga modlitwy, czyli stały, codzienny kontakt z Panem Bogiem, który nigdy się nie kończy - zauważył. Druga droga związana jest z podróżowaniem wspartym przez modlitwę. - Życie konsekrowane, oprócz zakonów kontemplacyjnych, związane jest ze zmianą miejsca, a to połączone z modlitwą sprzyja nabywaniu mądrości Bożej - stwierdził metropolita poznański.

Zwracając się do sióstr obchodzących rocznicę jubileuszu abo Gądecki podkreślił, że Kościół wraz z nimi składa Bogu dziękczynienie za dar powołania, udziela błogosławieństwa i prosi o pomoc dla nich. - Kościół cieszy sie, że mimo różnych sytuacji i zawirowań pozostałyście wierne Panu Bogu - zaznaczył abp Gądecki.

Zgromadzone w poznańskiej katedrze siostry jubilatki uroczyście odnowiły śluby zakonne. Dziękowały też za łaski, które otrzymały w życiu zakonnym.

Jubileusz 75-lecia życia zakonnego obchodziły w tym roku s. Janusza Przeworska, urszulanka Serca Jezusa Konającego, s. Andrzeja Smiełowska, urszulanka Serca Jezusa Konającego oraz s. Cecylia ze zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo.

Na terenie archidiecezji poznańskiej swoje domy i klasztory ma 37 żeńskich instytutów życia konsekrowanego, w tym dwa zgromadzenia klauzurowe: klasztor sióstr karmelitanek na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu oraz klasztor sióstr klarysek w Pniewach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Poznań: obchody jubileuszy sióstr zakonnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.