Poznań: tysiące wełnianych czapek dla afgańskich dzieci

Poznań: tysiące wełnianych czapek dla afgańskich dzieci
(fot. isafmedia / flickr.com / CC BY 2.0)
KAI / jm

Poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" wysłała do Afganistanu kolejną, pięciotysięczną partię wełnianych czapek wydzierganych ręcznie przez działający w jej ramach Klub Włóczkersów. W sumie zaopatrzył on w czapki ponad 30 tys. afgańskich dzieci.

Na ostatni transport pomocy humanitarnej, który wyruszył z Centrum Wolontariatu Fundacji "Redemptoris Missio" do Afganistanu, składają się 2 tony darów. To oprócz 5 tys. dzierganych ręcznie czapek, również przybory szkolne zebrane w ramach trwającej właśnie Akcji "Zaczarowany Ołówek".

Transport możliwy był dzięki wsparciu logistycznemu XIV Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Poznaniu. Dary dla małych Afgańczyków dostarczył on na lotnisko we Wrocławiu, a stamtąd wyruszą dalej, do bazy w Bagram wojskowym samolotem.

Fundacja "Redemptoris Missio" pomaga Afgańczykom już od 2010 r.

DEON.PL POLECA

W sumie wysłała im 21 ton pomocy. − O trudnej sytuacji Afgańczyków, a szczególnie dzieci, opowiedzieli nam spotkani na wojskowym lotnisku żołnierze. Zaczęliśmy dla nich zbierać ciepłe, zimowe ubranka. Pewnego dnia jedna z zakonnic dostarczyła nam ponad 600 zrobionych przez siebie czapek.

Zaraz po tym, jak nagłośniły to media, do jej klasztoru i naszej Fundacji zaczęła spływać z całego kraju włóczka - wspomina w rozmowie z KAI Justyna Janiec-Palczewska, wiceprezes Fundacji "Redemptoris Missio". Fundacja postanowiła więc zorganizować warsztaty robienia na drutach, a ich uczestnicy nazwali się włóczkersami.

Jak przyznaje Janiec-Palczewska, do Fundacji codziennie przychodzą panie dziergające w swoich domach i przynoszą wykonane prze siebie rzeczy. "Redemptoris Missio" uruchomiło też "Bank Wełny", do którego wszyscy chętni mogą dostarczać włóczkę dla włóczkersów. Wełnę można przynieść lub przesłać do siedziby Fundacji przy ul. Grunwaldzkiej 86 w Poznaniu (podziemie domu parafialnego).

Fundacja czeka też na przybory szkolne dla dzieci z najbiedniejszych krajów świata. Do końca lutego trwa bowiem Akcja "Zaczarowany ołówek". Jej celem jest zapewnienie rodzicom wsparcia w wyposażeniu ich dzieci w przybory szkolne.

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" powstała w Poznaniu w 1992 r.

Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Fundacja organizuje m.in. wysyłanie do pracy na misjach polskich lekarzy i pielęgniarek oraz wysyłkę leków, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Poznań: tysiące wełnianych czapek dla afgańskich dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.