Poznań: wystawa "Imagines Medii Aevi"

Poznań: wystawa "Imagines Medii Aevi"
(fot. shutterstock.com)
KAI / jm

Włócznia św. Maurycego, wypożyczona z wawelskiej katedry, a pamiętająca Zjazd Gnieźnieński, denary królewskie, figura św. Jana z katedry we Wrocławiu, krzyże relikwiarzowe używane przez duchownych − to tylko niektóre dzieła sztuki, prezentowane na wystawie "Imagines Medii Aevi" otwartej wczoraj w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Na wystawę składa się ok. stu eksponatów − rzeźb, obrazów, obiektów rzemiosła i detali architektonicznych z okresu od 966 do około 1530 roku. Zwiedzający mogą obejrzeć tak znane i charakterystyczne dla średniowiecza dzieła, jak i mniej popularne, ale równie znaczące.

Ekspozycję przedstawiającą bogactwo sztuki średniowiecza w oparciu o dzieła przechowywane zarówno w zbiorach państwowych, jak i kościelnych w całej Polsce przygotowano z okazji jubileuszu chrztu Polski.

"Ta wystawa, poprzez dzieła, poprzez sztukę, nieomal przez tysiąc lat, świadczy o polskim chrześcijaństwie, o naszej historii i o tym pięknym jubileuszu chrztu. Chrzest uformował nas jako społeczeństwo jako kraj, jako wspólnotę polityczną należącą do zachodniej cywilizacji" − powiedział podczas otwarcia ekspozycji minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński.

DEON.PL POLECA

"Chciałem sprowadzić do Poznania zabytki z całego kraju, od Bałtyku po Kotlinę Kłodzką, od Hrubieszowa po Zieloną Górę, i to się udało" − zaznaczył dr Adam Soćko, kurator wystawy.

Prezentowany w Muzeum Narodowym w Poznaniu wybór dzieł podkreśla znaczącą rolę Kościoła jako obecnego od początku polskiej państwowości kustosza zabytków i równoległego, obok państwa, opiekuna bezcennych zasobów kultury.

"Myślę, że Zgromadzenie Narodowe 15 kwietnia i świętowanie na stadionie Lecha 16 kwietnia będzie wspaniale uzupełnione przez tę wystawę. To wzruszające popatrzeć na Kościół jako wspólnotę twórczą, która bez środków, przez setki lat, przechowała niezwykłe dobro" − zauważył abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański zwrócił uwagę, że 73 proc. zabytków w Polsce stanowią zabytki kościelne, a pozostałą część stanowią świeckie. "To świadczy o tym, że Kościół był w stanie przechować bezcenne skarby dla nas, dla naszego pokolenia" − zauważył abp Gądecki.

Wśród najcenniejszych eksponatów wystawy znalazły się jest m.in. pochodząca ze zbiorów wawelskich włócznia św. Maurycego, miecz tzw. św. Piotra z katedry poznańskiej, stilus (rylec) z Giecza z przełomu X/XI w. czy uchodząca za najstarszą drewnianą rzeźbę maryjną w Polsce, powstała prawdopodobnie w XII w. Madonna z Ołoboku.

Zwiedzający mogą też obejrzeć m.in. krzyże relikwiarzowe używane przez duchownych, relikwiarzyk Bolesława Chrobrego, pastorał z grobu biskupa poznańskiego z XIII w., romańską kadzielnicę z Trzebnicy z XIII w., denary królewskie czy biżuterię, jaką nosili ówcześni Polacy.

Na wystawie znalazł się też krucyfiks Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie, prezentowany w formie wideo.

Wystawę wieńczy dzieło sztuki współczesnej, kompozycja Stefana Gierowskiego "Malowanie dziesięciorga przykazań", którego powstanie zainspirował obraz XV-wiecznego anonimowego artysty.

Wystawa "Imagines Medii Aevi" odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.

Ekspozycja będzie prezentowana do 17 lipca w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Poznań: wystawa "Imagines Medii Aevi"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.