Prace na reformą banku watykańskiego

Prace na reformą banku watykańskiego
(fot. Catholic Church (England and Wales) / Foter / CC BY-NC-SA)
KAI / kn

Spotkanie z Komisją ds. Reformy Instytutu Dzieł Religijnych (tzw. "banku watykańskiego"), na której czele stoi kard. Renato Farina wypełniło dzisiejsze poranne obrady Rady Kardynałów (K-8) - poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ. Dodał, że podobnie jak wczoraj w spotkaniu wziął udział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, abp Pietro Parolin.

Ks. Lombardi zaznaczył, że Komisja przedstawiła bardzo szeroką i zróżnicowaną prezentację sytuacji Instytutu Dzieł Religijnych, badając zarówno "problemy" jak i wskazując niektóre ewentualne możliwości restrukturyzacji tzw. "banku watykańskiego". Bardzo ważne jest pogłębieni misji Instytutu w perspektywie posługi religijnej i duszpasterskiej Kościoła - stwierdził rzecznik Stolicy Apostolskiej. Dodał, że kardynałowie przyjęli z uznaniem prezentację dokonaną przez Komisję kierowaną przez kard. Farinę i wystosowali także dociekliwe pytania. Nie podjęto żadnej decyzji.

Szczegółowe prace będą kontynuowane podczas sesji popołudniowej, na którą mogą być wezwani przedstawiciele obydwu komisji, w tym także Komisji ds. Struktury Ekonomiczno-Administracyjnej Stolicy Apostolskiej, z jej przewodniczącym, prof. Josephe F.X. Zahrą, z którą Rada Kardynałów spotkała się już wczoraj.

Natomiast jutro po południu Rada Kardynałów spotka się z Komisją ds. Studium Problemów Organizacyjnych i Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej (tzw. rada 15). W jej skład wchodzą kardynałowie Meisner, Rouco Varela, Pengo, Rivera Carera, George, Fox Napier, Cipriani, Scola, Toppo, Pell, Vallini, Urosa Savino, Ricard, Odilo Scherer, Tong Hon.

DEON.PL POLECA

Pytany o możliwość, aby Papieską Radą ds. Rodziny kierowało małżeństwo, o czym mówił w wywiadzie dla "La Croix" kard. Oscar Andres Rodriguez Maradiaga SDB, ks. Lombardi stwierdził, że kwestia ta nie była poruszana podczas obecnego posiedzenia Rady Kardynałów. Mówiąc o pracach tego gremium wezwał do roztropności i zaznaczył, że nie sposób wyznaczać daty zakończenia jej prac. "Działa ona intensywnie, jej członkowie nie tracą czasu, a papieżowi zależy na osiągnięciu konkretnych rezultatów, ale trzeba być ostrożnym co do konkretnych decyzji o terminie zakończenia jej prac" - powiedział rzecznik Watykanu.

Ponadto dziennikarze pytali dyrektora watykańskiej Sala Stampa o obywatelstwo Ojca Świętego, po tym jak Gerard O’Connell poinformował wczoraj na łamach portalu vaticaninsider, że Franciszek chce jeździć po świecie z paszportem argentyńskim. Ks. Lombardi podkreślił, że papież, jako głowa Państwa Watykańskiego posiada obywatelstwo watykańskie, ale postanowił również poprosić o nowy paszport argentyński. Dlatego, jak donosi O’Connell w miniony piątek, 14 lutego ambasador argentyński przy Stolicy Apostolskiej wraz konsulem w Rzymie udali się do Domu Świętej Marty, by wypełnić formularz, pobrać znaki linii papilarnych i wykonać zdjęcie potrzebne do nowego paszportu. Papież uiścił związaną z tym opłatę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prace na reformą banku watykańskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.