Pracownicy Caritas Polska o udręczonych wojną w Syrii

Pracownicy Caritas Polska o udręczonych wojną w Syrii
(fot. PAP/EPA/Nabil Mounzer)
10 miesięcy temu
KAI / sz

Prawdziwą historię udręczonych skutkami wojny mieszkańców Syrii opowiedzieli pracownicy Caritas Polska w Żelechowie (diecezja siedlecka). To kolejna miejscowość, w której odbyła się prelekcja pod hasłem "Skazani. Dotknij otwartych ran Kościoła umęczonej wojną Syrii". Projekt Caritas Polska przybliża dramatyczną sytuację Syryjczyków, którzy doświadczyli grozy wojny i apeluje o wsparcie dla nich.

 

Przedstawiciele Caritas Polska byli obecni na niedzielnych Mszach w Parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Żelechowie. Po Mszy o godz. 12.00 odbyła się prelekcja połączona z prezentacją unikatowych materiałów z Syrii. Na spotkanie zaproszeni byli wszystkich zainteresowanych losem syryjskich rodzin, a w szczególności darczyńcy programu "Rodzina Rodzinie".

W programie znalazła się prelekcja Sylwii Hazboun - eksperta Caritas Polska ds. Bliskiego Wschodu i koordynatorki projektów zagranicznych w Caritas Polska - na temat obecnej sytuacji w regionie. Uzupełniło ją świadectwo Farida Aboujrada, naocznego świadka dramatu w Syrii.

Obecnie 70% Syryjczyków żyje w skrajnej biedzie, za mniej niż 1,9 dol. dziennie. Kryzys uchodźczy, jaki dotknął Syrię pozostaje największym na świecie. 11,7 milionów mieszkańców potrzebuje różnego rodzaju pomocy humanitarnej.

― Chcemy, aby każdy dotknął dramatu Syrii, ale też poznał bliżej kulturę tego wyjątkowego narodu poprzez m.in. oryginalne eksponaty przywiezione z Syrii. Mocnym akcentem spotkań są unikalne materiały filmowe z relacjami naocznych świadków wydarzeń w Syrii, m.in. pracowników Hope Center i duchownych posługujących w Aleppo ― mówi Maciej Dubicki z Centrum Medialnego Caritas Polska, koordynator projektu.

Spotkania organizowane przez Caritas Polska w polskich miastach poszerzają wiedzę na temat Syrii i sytuacji Syryjczyków. Uzupełnić ją można zabierając ze sobą książkę-cegiełkę "Nadchodzi poranek" Ibrahima Alsabagha, która została wydana, aby wesprzeć program "Rodzina Rodzinie". Do tej pory o "Skazanych" mogli dowiedzieć się mieszkańcy Siedlec, Kozienic k. Radomia, Płocka, Poznania i Warszawy.

Projekt jest jedną z kilkunastu inicjatyw realizowanych przez Caritas Polska w Aleppo. Żadna z nich nie byłaby możliwa bez pomocy tysięcy Polaków. Działalność Caritas w Syrii można wesprzeć:

- wysyłając SMS o treści SYRIA pod nr 72052

- przekazując darowiznę na konto PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem SYRIA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pracownicy Caritas Polska o udręczonych wojną w Syrii
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Pracownicy Caritas Polska o udręczonych wojną w Syrii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.