Pracownicy kolei modlili się na Jasnej Górze

Pracownicy kolei modlili się na Jasnej Górze
(fot. PAP/Waldemar Deska)
KAI / psd

Wdzięczność za kanonizację Jana Pawła II i za 20-lecie Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich oraz prośba o przywrócenie jedności i kolejarskiego etosu towarzyszyły ponad siedmiu tysiącom pracowników polskich kolei, którzy modlili się na Jasnej Górze. Podczas pielgrzymki zanoszona była także szczególna modlitwa za Ojczyznę i o dobre wybory władz lokalnych - zapewnił ks. Eugeniusz Zarębiński, krajowy duszpasterz kolejarzy.

- Przeżywamy tę pielgrzymkę zatroskani o środowisko kolejarskie. Wiemy, ze podział kolei `na spółki i spółeczki`, sprawia, ze to środowisko boryka się z różnymi problemami powodowanymi brakiem jedności.Dzisiejszy dzień to dzień wyborów samorządowych, więc w naszej modlitwie i zawierzeniu Matce Bożej pamiętamy o "małych Ojczyznach" gminach, powiatach, województwach, urzędach marszałkowskich, żeby wybory dokonywane dzisiaj były jak najbardziej przemyślane i dobrze służyły lokalnym środowiskom" - powiedział krajowy duszpasterz kolejarzy.

Zwieńczeniem pielgrzymki pracowników kolei, która rozpoczęła się w sobotę wieczorem, była Msza św. koncelebrowana na jasnogórskim szczycie przez abp Stanisława Gądeckiego. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w homilii ostrzegał przed skutkami grzechów zaniedbania. Kaznodzieja nawiązując do przypowieści o talentach, apelował o "mądre wykorzystywanie doczesności" w duchu Ewangelii.

- Grzech zaniedbania rozpoczyna się tam, gdzie nie robimy nic, gdzie rezygnujemy z wszelkiego wysiłku. W dziedzinie kolejnictwa objawia się to m.in. w zaniedbaniu wychowania do inicjatywy, która jest jednym z istotnych elementów ewangelijnej postawy" - mówił w homilii abp Gądecki.

- Będąc wyposażonym w rozum i wolność każdy z nas bierze osobistą odpowiedzialność za własny rozwój, za własne zbawienie. Wszystkie talenty, jakiekolwiek otrzymaliśmy, mają ostatecznie za zadanie służyć chwale Bożej" - podkreślił arcybiskup.

W nadesłanym telegramie papież Franciszek zapewnił zgromadzonych na Jasnej Górze kolejarzy i ich rodziny o modlitwie. Ojciec Święty zachęcił "do odważnego przyznawania się do Chrystusa w codziennym życiu, dochowania wierności Ewangelii, świadczenia o Bogu wśród swoich bliskich, w rodzinach, w parafiach, w środowiskach pracy".

Teresa Adamska, prezes ds. programowych Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich podkreśliła, że obecnie potrzebne jest odrodzenie etosu kolejarskiego, którego fundamentem jest służba dobru wspólnemu, służba drugiemu człowiekowi.

"To pojęcie służby jest dla nas najważniejsze - mówiła Teresa Adamska - i cały czas walczymy o to, żeby orzełek nie zniknął z czapki kolejarza, a tu wciąż zastępuje się go jakimś logo, mundury zastępuje się tzw. odzieżą ochronną, tak się to teraz nazywa. W ogóle trzeba przywrócić etos kolejarskiej służby. A orzełek to duma, to Polska - dodała.

Także ks. Zarębiński podkreślił, że to, co dziś łączy kolejarską brać to "poczucie dumy, że jesteśmy kolejarzami, że każdy z nas jest kontynuatorem chlubnej tradycji etosu środowiska kolejarskiego, który nigdy nie splamił swego munduru".

Kolejarze ubolewali nad wielkim rozbiciem PKP i reformami, które zdaniem niektórych, polegają jedynie na zwalnianiu ludzi. Jeden z pracowników kolei z Gdyni wśród niesprawiedliwości dotykających szeregowych pracowników wymienił: borykanie się z bezrobociem, brak szacunku i brak należytego wynagrodzenia za pracę, którą my nazywamy służbą - mówił kolejarz. "Pragniemy - podkreślił - by traktowano nas jak podmiot, a nie jak przedmiot. I rozmawiano z nami o naszych sprawach, po prostu żeby się z nami liczono".

Leszek Miętak, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych zauważył, że dzisiaj kluczową kwestią jest sprawa przewozów regionalnych, "bardzo dużego rozdrabniania przewozów regionalnych na małe kawałki, a tym samym odwracania się podróżnych od kolei, bo tworzy się, może i potrzebne, ale dla marszałków koleje wojewódzkie, tworząc rady nadzorcze, zarządy, ale to nic dobrego dla naszych klientów i dla kolejarzy takie poćwiartowanie - ubolewał związkowiec. "Również wiele troski kolejarze mają z pracami inwestycyjnymi na polskich kolejach, mało skoncentrowanymi, przedłużającymi się bardzo w czasie, i to utrudnia funkcjonowanie przewoźników i odwracanie się podróżnych od kolei" - wyjaśniał Mietak.

Uczestnicy pielgrzymki wyrażali nadzieję, że mimo problemów wynikających z restrukturyzacji, dzięki odpowiedzialności, szacunkowi do munduru i duszpasterstwu dalej będą trwać jako wspólnota.

Jan Przewoźny, wiceprzewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników podkreślił, ze modlitwa na Jasnej Górze jest wyrazem pragnienia jedności: "Kolejarze przyjeżdżają jak zwykle co roku zawierzyć swoje intencje Matce Boskiej, żeby kolej była zjednoczona, i żeby kolej się nie dała dzielić, zgodnie ze słowami Ojca Świętego, które wypowiedział w 1989 roku do kolejarzy: ‘kolejarze nie dajcie się dzielić’.

XXXI pielgrzymka środowiska kolejarskiego przebiegała pod hasłem: "Otwórzcie drzwi Chrystusowi". Uczestniczyli w niej także goście ze Słowacji, Francji, Białorusi i Węgier.

Tegoroczne spotkanie odbyło się w 20. rocznicę erygowania Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich.

Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich powołała Konferencja Episkopatu Polski 22 października 1994 r. W statucie organizacji zapisano, że celem Stowarzyszenia jest kształtowanie życia ludzi świeckich związanych zawodowo z kolejnictwem w oparciu o chrześcijańską koncepcję człowieka i świata, ujętą w społecznym nauczaniu Kościoła rzymsko-katolickiego oraz zgodnie z polską tradycją narodową.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele m.i. poprzez: pracę formacyjną, organizowanie i prowadzenie zebrań, dyskusji, odczytów, seminariów, konferencji, studiów programowych, dni skupienia, rekolekcji i pielgrzymek, a także prowadzenie działalności wydawniczej, m.in. pisma "Zwrotnica", w 1995 r. opublikowało modlitewnik dla kolejarzy "Z Bogiem na szlaku". Celem programu formacyjnego jest ożywienie i odnowienie wiary, umocnienie więzi rodzinnych i wspólnotowych, aktywne zaangażowanie we wspólnocie kolejarzy.
Stowarzyszenie liczy ponad 1200 członków formalnych zrzeszonych w 40 kołach w całej Polsce.

Opiekę nad pracownikami kolei i ich rodzinami sprawuje 86 duszpasterzy. Konferencja Episkopatu Polski utworzyła Krajowe Duszpasterstwo Kolejarzy 18 lutego 1985 r.

Tradycją są coroczne pielgrzymki pracowników kolei na Jasną Górę i do Łagiewnik do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, do Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie, do Rzymu, do sanktuariów we Francji (Lourdes), Portugalii (Fatima), Hiszpanii (Santiago del Compostella) wspólnie z kolejarzami z krajów Europy pod przewodnictwem krajowego duszpasterza i z udziałem duszpasterzy kolejarzy.

Trwają także przygotowania do Europejskiego Spotkania Katolickich Kolejarzy, które odbędzie się w Lublinie w maju 2016 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pracownicy kolei modlili się na Jasnej Górze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.