Praga: ks. Tomáš Halík otrzyma Krzyż Zasługi RP

Praga: ks. Tomáš Halík otrzyma Krzyż Zasługi RP
(fot Petr Novák / Wikipedia / CC BY-SA 3.0)
KAI / wm

Znany czeski duszpasterz, publicysta i teolog, ks. prof. Tomáš Halík otrzyma 14 marca z rąk ambasadora RP w Pradze, Jana Pastwy przyznany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego order Krzyża Zasługi.

Informując o tym wydarzeniu biuro prasowe episkopatu Czech przypomniało, że ks. prof. Tomáš Halík od wielu lat uczestniczy w polsko-czeskim dialogu kulturowym i utrzymuje więzy współpracy z kręgami katolickimi. Kontakty te nawiązał jeszcze przed rokiem 1989. W 1990 był jednym z organizatorów wizyty Jana Pawła II w ówczesnej Czechosłowacji, a następnie Ojciec Święty mianował go konsultorem Sekretariatu ds. niewierzących.

W latach 1991-2011 w Polsce ukazało się 11 książek autorstwa ks. prof. Halíka, nie mówiąc o wielu artykułach prasowych i naukowych oraz udzielanych wywiadach. Czeski teolog chętnie przyjmował zaproszenia i wygłaszał wykłady zarówno specjalistyczne, jak i przeznaczone do szerszego audytorium (w tym podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego w 2009, Gdańskiego Areopagu, Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie we wrześniu 2004).

W roku 2007 otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS za najlepszą książkę zagraniczną (za książkę wydaną przez Wydawnictwo WAM - "Wzywany czy niewzywany. Bóg się tutaj zjawi"). Zaś w 2011 otrzymał w warszawskiej synagodze honorowy tytuł "Człowiek pojednania" za wkład w dialog chrześcijańsko-żydowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Praga: ks. Tomáš Halík otrzyma Krzyż Zasługi RP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.