Prawosławni rozpoczęli przygotowania do Wielkiego Postu

Prawosławni rozpoczęli przygotowania do Wielkiego Postu
Fot. depositphotos.com
PAP/kb

Dziś, w Rosji rozpoczęła się siedmiodniowa Maslenica - cykl świąteczny, będący zakończeniem karnawału. W kalendarzu prawosławnym to okres przygotowań do Wielkiego Postu.

W tradycji ludowej natomiast to święto pożegnania zimy i powitania wiosny. Była czasem, gdy po miesiącach zimy pozbywano się w gospodarstwach zimowych zapasów i przygotowywano się do wiosny. Był to okres odpoczynku, zabaw, w których uczestniczyła cała społeczność wiejska.

Maslenicę kończył obrzęd wypędzania zimy i powitania wiosny, podczas którego kukłę symbolizującą zimę uroczyście palono. W tradycji karnawału, Maslenica była okresem "rozpasania", zarówno w zabawach, jak i we wzajemnym goszczeniu się.

Cerkiew prawosławna zmieniła jednak nieco wymowę tych tradycji, wywodzących się z czasów pogańskich. W jedzeniu i zabawach zaleciła umiarkowanie, a akcent położyła bardziej na takie elementy, jak odnowienie i oczyszczenie, wzajemna szczodrość i gościnność. Jako że okres ten jest czasem przygotowań do Wielkiego Postu, Kościół prawosławny zaleca wiernym refleksję, wzajemne wybaczanie win i pokutę.

Rozpoczęty w poniedziałek świąteczny tydzień Rosjanie zakończą 14 marca. Dla wyznawców prawosławia rozpoczyna się Wielki Post.

DEON.PL POLECA

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Harmony Trejo

Projekt Gorzkie Żale w wykonaniu Harmony Trejo jest próbą przeniesienia barokowych melodii nabożeństwa Gorzkich żali na grunt muzyki improwizowanej. Muzyka łączy w sobie szacunek do mistycznego klimatu pieśni oraz świeże podejście do improwizacji. Efektem jest...

Skomentuj artykuł

Prawosławni rozpoczęli przygotowania do Wielkiego Postu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.