Ukraina: nowy Kościół prawosławny utworzył wikariat rumuński

Ukraina: nowy Kościół prawosławny utworzył wikariat rumuński
(fot. Ignas Kukenys from Vilnius, Lithuania [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)])
KAI / kw

Święty Synod Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU), który obradował 27 lipca w Kijowskiej Prawosławnej Akademii Teologicznej, powołał do życia wikariat rumuński dla mieszkających na Ukrainie wiernych rumuńskojęzycznych.

Będzie on podporządkowany bezpośrednio zwierzchnikowi PKU, działając na zasadach samorządności w ramach tego Kościoła.

"Biorąc pod uwagę potrzeby duszpasterskie rumuńskojęzycznych wspólnot prawosławnych na Ukrainie, na wzór życia kościelnego parafii Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego z przeważającą liczbą etnicznych Ukraińców, należy utworzyć Rumuński Wikariat Prawosławny Prawosławnego Kościoła Ukrainy dla organizacji religijnych (wspólnot i klasztorów) na Ukrainie z przeważającą liczbą etnicznych Rumunów" - stwierdza postanowienie Synodu.

Nowa jednostka kościelna będzie podporządkowana bezpośrednio głowie PKU i stanie się szczególną strukturą administracyjną z prawami samozarządzania w składzie PKU. Mogą do niej należeć na dobrowolnych zasadach organizacje religijne (wspólnoty i klasztory), którym zapewnia się prawa do zachowania - zgodnie z własnym wyborem - rumuńskiej prawosławnej tradycji liturgicznej, językowej i kalendarzowej.

Prawa dotyczące samozarządzania i ustroju wikariatu zawiera jego statut, który zostanie opracowany wspólnie z przedstawicielami tych organizacji religijnych, które zechcą wejść w jego skład, w braterskiej współpracy z Rumuńskim Kościołem Prawosławnym, stosownie do wyrażonego wcześniej stanowiska jego Świętego Synodu. Statut zarządzania wikariatem uchwali Święty Synod PKU, po czym zatwierdzi go zwierzchnik tego Kościoła, metropolita kijowski i całej Ukrainy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina: nowy Kościół prawosławny utworzył wikariat rumuński
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.